Magazyny są miejscami, w których składuje się ogromne ilości towarów lub surowców, które następnie wydaje się, czy do na zewnątrz sprzedając je, czy to wewnątrz – do wewnętrznego wykorzystania przez firmę. Ewidencja stanu magazynowego oraz towarów przyjmowanych i wydawanych jest zatem podstawą funkcjonowania każdego magazynu. Występują różne dokumenty magazynowe pozwalające kontrolować przyjęcie oraz wydawanie towarów i utrzymywać porządek ewidencji towarów w przedsiębiorstwie. Program magazynowy LOMAG dostępny na www.lomag.pl pozwoli w przejrzysty sposób uporządkować towary w każdym rodzaju magazynu i wygenerować następujące dokumenty magazynowe:

-PZ – przyjęcie zewnętrzne,
-PW – przyjęcie wewnętrzne,
-ZW – zwrot wewnętrzny,
-MM – przesunięcie międzymagazynowe.

To tak zwane dokumenty przychodowe, pozwalające udokumentować wszelkie operacje przyjęcia towaru do magazynu przedsiębiorstwa. Zawierają one takie dane jak: numer dokumentu, nazwa i ilość towaru, data przyjęcia, cena jednostkowa towaru, a także dane dostawcy i firmy przyjmującej towar. Oprócz nich istnieją także dokumenty rozchodowe:

-WZ – wydanie na zewnątrz
-RW – rozchód wewnętrzny
-MM – przesunięcia międzymagazynowe

Powyższe dokumenty opatrzone są podobnymi zapisami jak dokumenty przychodu, mającymi dokładnie sprecyzować, skąd, jaki towar, w jakiej ilości, za ile, dla kogo i za czyim upoważnieniem wydano do poszczególnych działów przedsiębiorstwa lub sprzedano poza firmę.

Prowadzanie magazynu jest zadaniem wymagającym ścisłej ewidencji, a do niej niezbędne są programy magazynowe. Są to programy o charakterze baz danych z możliwością generowania i drukowania niezbędnych dokumentów. Znacznie ułatwiają one pracę każdego magazynu, a prawidłowo używane usprawniają inwentaryzacje wewnątrz każdego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here