Kraków już od dawna wymieniany jest w czołówce najlepszych lokalizacji outsourcingowych na świecie. Stolica Małopolski bez kompleksów konkuruje z takimi światowymi potęgami outsourcingu jak Indie, czy Filipiny. W rankingu „Tholons Top 100 Outsourcing Destinations 2018” Kraków znalazł się na 6. miejscu, wyprzedzając m.in. Dublin i miasta Ameryki Południowej. Jest także liderem wśród polskich lokalizacji, co jasno pokazuje inny ranking, tym razem stworzony przez “Financial Times”, zatytułowany „Top 10 polskich miast przyszłości” fDi 2019/2020.
Mekka dla zagranicznych inwestorów
O tym, że stolica Małopolski jest dla zagranicznych koncernów i dużych międzynarodowych firm atrakcyjnym miejscem do inwestycji nie trzeba nikogo przekonywać. Wysoka pozycja Krakowa w branży SSC/BPO sprawia, że w tym regionie otwierane są kolejne centra usług dla biznesu i oddziały zagranicznych koncernów. To z kolei wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowaną kadrę. Według najnowszych danych w Krakowie pracuje obecnie ponad 64 tys. osób zatrudnionych w 195 centrach SSC/BPO. Druga pod względem wielkości zatrudnienia w usługach dla biznesu jest Warszawa z ponad 51 tys. pracowników sektorowych. Szacuje się, że na początku 2020 roku liczba pracowników w branży SSC/BPO/ITO w Polsce wyniesie ponad 340 tys.
Firmy mogą liczyć na dobre warunki inwestycyjne, wsparcie lokalnych władz, a przede wszystkim na wyspecjalizowanych pracowników. W Małopolsce działa 31 uczelni i szkół wyższych (z czego 21 w samym Krakowie), na których uczy się ok. 200 tys. młodych ludzi. Uczelnie z dyplomem kończy ponad 50 tys. studentów. Co ważne dla zagranicznych firm, absolwenci w większości dobrze znają języki obce. Językiem angielskim na poziomie minimum średnim (B1) posługuje się 85 proc. osób po studiach, a niemieckim co dziesiąty absolwent.
Idealni kandydaci do pracy
Wieloetapowy proces rekrutacji pracowników charakterystyczny dla działań rekruterów korporacyjnych pozwala wybrać kandydatów o najlepszych predyspozycjach do tej pracy, a lista wymaganych umiejętności jest długa. Umiejętności miękkie takie jak mobilność, elastyczność, umiejętność odnalezienia się w międzynarodowym środowisku to cechy konieczne do funkcjonowania na obecnym rynku pracy, przede wszystkim zaś w sektorze SSC/BPO. Znajomość dwóch języków, zdolność szybkiego uczenia się, otwartość, zaangażowanie, chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, obsługa komputera i wiedza specjalistyczna to atuty wymarzonego kandydata do pracy w tej branży. Szerokie możliwości rozwoju, uczestnictwo w kursach, dofinansowanie studiów podyplomowych, szereg benefitów, prestiż, dobre wynagrodzenie – to w zamian może zaoferować korporacja.
Duże zapotrzebowanie na pracowników o konkretnych kwalifikacjach dla tak dużych, międzynarodowych firm wymaga podjęcia sprawdzonych działań rekrutacyjnych i headhuntingowych. Kampanie rekrutacyjne do centrów usług wspólnych przeprowadza m.in. znana agencja konsultingowa Advisory Group TEST Human Resources (z aktualnymi ofertami pracy dla specjalistów i managerów można zapoznać się pod adresem: https://www.testhr.pl/pl/offer/all). Firma przeprowadza poza tym sesje Assessment Centre, a do pozyskiwania kandydatów stosuje metody Direct Search i Executive Search, co gwarantuje szybką i efektywną rekrutację.
Miasto przyszłości, zawód przyszłości
Kraków bez wątpienia można nazwać “miastem przyszłości”. A czy praca w korporacji należy do zawodów przyszłości? Z pewnością umiejętności potrzebne do jej podjęcia stanowią doskonałą podstawę do każdej pracy. Umiejętność szybkiego przekwalifikowania, mobilność, wysoka etyka pracy – to zdolności, które nabywa pracownik korporacyjny, stając się tym samym atrakcyjnym kandydatem na nieustannie ewoluującym rynku pracy. Wpis o doświadczeniu korporacyjnym w CV nadaje więc pracownikowi pewną markę. Tak samo jak kształcenie się w tym kierunku, co jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby pracodawców. Bez względu na to, czy przyszłość należy do korporacji czy nie, na pewno warto zdobyć w nich cenne doświadczenie i wykorzystać możliwości jakie dają tego typu firmy.