ETF na srebro

ETF jest funduszem inwestycyjnym, który jest notowany na giełdzie. Podstawy działania rynku srebra są istotne dla osób chcących zainwestować na srebro. Fundusz giełdowy srebra (ETF) pozwala na inwestycję we wspomniany metal szlachetny. W niniejszym artykule przybliżamy temat ETF i inwestycji na srebro. ETF na srebro to stosunkowo nowy temat, który nie wszystkim jest jeszcze znany, a o którym warto wiedzieć.

ETF-y na srebro – co to takiego?

ETF, z angielskiego oznaczające exchange traded fund, to instrument finansowy, który umożliwia szczegółowe odwzorowanie ceny danego aktywa czy surowca. Kiedy powstał ETF? Za czas jego powstania uważa się lata 70. XX wieku. Stał się on alternatywą dla tradycyjnych funduszy. Jego powstanie pomysłodawcy powiązali z faktem, iż większość inwestorów nie może osiągnąć większych wyników niż średnia rynkowa.

Aktualnie fundusze inwestycyjne ETF można zakupić całkowicie przez internet, bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze i w dowolnym miejscu z dostępem do internetu. Jest to możliwe dzięki serwisom transakcyjnym, które pozwalają na zawieranie transakcji gdziekolwiek i kiedykolwiek chcemy. 

ETF na srebro koreluje z ceną srebra. ETF-y na srebro opierają się o wartość fizycznego metalu. Srebro jest szeroko stosowane w wielu branżach, przede wszystkim w jubilerstwie oraz elektronice. Najbardziej kojarzy się ze srebrną biżuterią. Srebro jest w związku z dużym wykorzystaniem materiałem, którego powoli zaczyna brakować. Z każdym rokiem maleją jego zapasy. Według badań, wydobycie srebra nie będzie już możliwe za około 25 lat. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, iż dla srebra nie ma alternatywy.  

Inwestycja w ETF-y na srebro

ETF na srebro umożliwia śledzenie ceny srebra. Dzięki niemu inwestorzy mogą inwestować w srebro nie dokonując kupna fizycznego metalu.

Inwestycja w ETF na srebro wiąże się zarówno z wyborem funduszu jak i zakupem jednostek na giełdzie. W przypadku inwestowania w ETF istotny jest moment nabycia. Przykładowo, kupno ETF wtedy, kiedy metal jest tani, daje lepszą gwarancję na zysk niż kupno w momencie wybicia srebra. 

Zdarza się, że występuje też tzw. rozjazd między ceną ETF a ceną srebra. Wtedy, kiedy jednostki funduszu są tańsze niż cena metalu, ma miejsce „dyskonto”, czyli korzystna dla inwestora sytuacja. W odwrotnym przypadku ma miejsce „premia”.

ETF na srebro – podsumowanie

ETF srebro jest instrumentem, który umożliwia inwestycję w metale szlachetne. Działanie tego instrumentu nie jest skomplikowane, ponieważ funkcjonuje on tak, jak dany rynek. Fundusze, które są oparte o srebro, są w posiadaniu zagranicznych dostawców. Zajmują się oni emitowaniem ich na giełdach zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here