Jak działają fundusze ETF

Fundusze ETF to popularna forma inwestowania kapitału. Ich zadaniem jest śledzenie indeksów surowców, akcji, metali szlachetnych czy kryptowalut. Stawiając na fundusze ETF można w bardzo krótkim czasie efektywnie zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, jednak niesie to za sobą kilka zagrożeń. Przede wszystkim tego typu inwestycje obarczone są dość dużym poziomem ryzyka, dlatego istnieje prawdopodobieństwo utraty wszystkich zainwestowanych środków. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak działają fundusze ETF oraz w jaki sposób można w nie zainwestować. Zapraszamy do lektury.

Fundusze ETF – co trzeba o nich wiedzieć?

Aby znaleźć właściwy produkt inwestycyjny, niejednokrotnie trzeba poświęcić bardzo dużo czasu. W tym momencie liczba dostępnych możliwości na ulokowanie kapitału jest naprawdę ogromna. Jedną z opcji inwestycyjnych, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, są fundusze ETF – nazwa ta pochodzi z języka angielskiego – Exchange Traded Fund. 

Wskazane pojęcie oznacza specjalny fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który ma za zadanie odwzorowywać zmiany w konkretnym indeksie giełdowym. ETF może zatem śledzić ruchy indeksów giełdowych, obligacji, akcji, surowców, metali szlachetnych czy kryptowalut. Warto wiedzieć, że fundusze ETF pojawiły się na polskim rynku w 2010 roku, jednakże ich historia jest znacznie dłuższa. Po raz pierwszy fundusze ETF pojawiły się już w 1993 roku na rynku amerykańskim. W tym momencie fundusze ETF cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów z całego świata. Dzięki nim mamy szerokie możliwości na pomnażanie kapitału, jednak trzeba też pamiętać o bardzo wysokim poziomie ryzyka.

Jak wygląda zakup funduszy ETF?

Aby móc zakupić fundusze ETF, musimy skorzystać z usług, jakie oferuje broker ETF – jest to specjalna firma pośrednicząca w handlu tymi produktami inwestycyjnymi. Brokerzy oferują ETF-y z całego świata, a wszystkie transakcje są realizowane w pełni online, bez wychodzenia z domu, co stanowi duże udogodnienie. Obecnie liczba brokerów na rynku jest bardzo duża, dlatego znalezienie takiego, który zaoferuje usługi na wysokim poziomie, nie powinno sprawiać problemu.

Aby móc kupić fundusze ETF, wystarczy założyć konto u wybranego brokera, aktywować je, a następnie już chwilę później będziemy mogli wybierać spośród bogatej oferty ETF-ów. Mimo tego, iż cały proces realizacji tego typu transakcji przebiega wyjątkowo sprawnie, trzeba koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, iż do takich decyzji inwestycyjnych trzeba koniecznie się bardzo wnikliwie przygotować. Jeśli nie będziemy o tym pamiętali, możemy bardzo szybko stracić wszystkie zainwestowane środki finansowe.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Podejmując decyzję o kupnie funduszy ETF trzeba też pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim po zakupie warto dokładnie monitorować swoje inwestycje pod kątem wydajności funduszy. Oprócz tego, trzeba analizować trendy rynkowe i bieżące wydarzenia, które mogą mieć istotny wpływ na wartość ETF-ów. W razie potrzeby należy zmodyfikować swoje inwestycje, aby ograniczyć ryzyko.

Przy wyborze ETF-ów trzeba też zwracać uwagę na koszty. Zwracajmy uwagę na opłaty transakcyjne, zarządzania funduszem, dystrybucji i ewentualne inne koszty związane z poszczególnymi ETF-ami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here