spawacz

Praca spawacza z pewnością nie należy do prac lekkich. Jest to praca zazwyczaj w trudnych warunkach. Nie zapominajmy o tym, że jest to praca która jest niezwykle ciężka fizycznie. Spawacz pracuje w warsztacie bądź hali, gdzie posiada swoje stanowisko i miejscem do pracy. Jednak może zdarzyć się, że jako spawacz będziemy pracować w kanałach, zbiornikach, a nawet wnętrzach statków. W niektórych przypadkach może być to nawet praca w terenie. W związku z tym zawód ten konieczny jest do przestrzegania zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podejmowanie decyzji z rozwagą. Jak jest natomiast z wymiarem pracy? Lepiej jest pracować jako etatowiec czy założyć własną firmę? Sprawdźmy sami!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/praca-spawacza-etat-czy-wlasna-firma/

Etat czy samozatrudnienie – co wybrać? 

Własna działalność Posiada swoje plusy jak i minusy. Można zarobić o wiele więcej, ponieważ nie pracujemy dla kogoś, tylko jesteśmy szefami i sami dla siebie. Jednak Praca spawacza na etacie nie jest tak dobra finansowo, jak własną działalność. Firma sprawia, że automatycznie zarobki potrafią być 2, a nawet 3 razy większe. Nawet po dokonaniu wszystkich podatków oraz odliczeniu kosztów własnych będzie to spora sumka.

Praca na samozatrudnieniu

Warto jest przejść na samozatrudnienie, będąc osobą wykonująca zawód spawacza. Takiego tytułu będziemy mogli zdecydować się o wysokości składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy zwykłej pracy etatowej, państwowa emerytura nie pozwoli nam na funkcjonowanie w godnych warunkach. Samozatrudnienie daje nam jednak możliwość rozregulowania tego. Jeżeli będziemy pracować w zawodzie, powinniśmy liczyć się z chorobami oraz nieszczęściami, jakie mogą nas spotkać w czasie pracy oraz nastawić. Warto również podlegać dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnemu. 

Samozatrudnienie, a były pracodawca

Wykonując usługi dla byłego pracodawcy oraz wystawianie mu faktury może być znane z kłopotliwe. Jeżeli wystawiamy fakturę swoim byłemu Pracodawcy, nie możemy skorzystać z podatku liniowego. Z niego będziemy mogli skorzystać dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym. Ważne jest to, aby pamiętać o charakterze wykonywanej pracy. Wykonywanie pracy w ramach działalności gospodarczej nie powinno przypominać stosunku pracy. Nasza umowa między byłym pracodawcy powinna posiadać zapisy dotyczące naszej swobody, ale dodatkowo większej odpowiedzialności. W takiej umowie powinna być zawarta klauzula wskazująca na podporządkowanie zleceniodawcy.

Zobacz też: http://www.cegos.pl/jak-wyglada-praca-spawacza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here