Myślisz nad ulepszeniem organizacji pracy w swojej firmie? To świetnie! Istnieje wiele sposobów na to, by poprawić funkcjonowanie firmy, ale na jeden warto szczególnie zwrócić uwagę. Zarządzanie wiekiem to metoda szczególnie popularna na Zachodzie, do Polski wkracza dość nieśmiało, ale tym bardziej dobrze jest się z nią zapoznać.

Dlaczego podział pracowników jest ważny?

Ponieważ w dzisiejszych czasach mamy do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się. Nie możemy wykluczać pracowników po pięćdziesiątym roku życia, ponieważ może to doprowadzić do załamania się systemu emerytalnego. Ma to znaczenie również dla małych firm – jeśli skupimy się na zatrudnianiu wyłącznie młodych ludzi, to w pewnym momencie najzwyczajniej na rynku może zabraknąć pracowników.

Zarządzanie wiekiem można przeprowadzać niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Organizacja stanowisk przynosi wyłącznie plusy. Starsi i bardziej doświadczeni pracownicy mogą podzielić się swoją wiedzą z tymi młodszymi. Osoby, które długo pracują w jednej firmie dobrze znają jej funkcjonowanie i potrafią radzić sobie nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Nowi pracownicy potrzebują więcej czasu by wdrożyć się w działanie przedsiębiorstwa.

Zasada pomocy działa również w drugą stronę. Starsi pracownicy często nie nadążają za rozwijającymi się intensywnie technologiami, a trudno dziś wyobrazić sobie wiele zawodów bez ich funkcjonowania. W takiej sytuacji młodzi pracownicy mogą wprowadzić starszych w trudne zagadnienia i objaśnić im działanie poszczególnych sprzętów czy zjawisk.

Dobór prac – stworzenie idealnego przedsiębiorstwa?

Dzięki zarządzaniu wiekiem można osiągnąć idealną równowagę w firmie. W jaki sposób? Trzeba zwrócić uwagę na to, że różne grupy wiekowe mają odmienne oczekiwania wobec życia i pracy. Przykładowo, pracownicy 20-30+ są mało lojalni, ponieważ mogą sobie pozwolić na częstsze zmienianie firmy. Dodatkowo młodsze pokolenie często cechują większe oczekiwania wobec płac. Z drugiej strony są to jednak osoby kreatywne, dynamicznie rozwijające się, zaznajomione z technologiami i językami. Pracownicy 40-50+ są bardziej lojalni, ponieważ zdążyli przywiązać się do firmy, w której pracują. Dzięki temu są też bardziej stabilni, z drugiej strony jednak ze względu na uwarunkowania wiekowe mogą częściej być na zwolnieniu chorobowym, cechuje ich też słabsza znajomość języków.

Wybierając kandydatów z różnych grup możesz utworzyć różnorodne środowisko pracownicze, które będzie się wzajemnie uzupełniać. Dlatego właśnie warto wdrożyć zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie.  Podział pracowników i przyjęcie do firmy osób z różnych grup wiekowych może znacząco poprawić funkcjonowanie Twojego biznesu.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here