metody adaptacji pracownika

Aby pozyskać dobrego pracownika, nie wystarczy wybrać go spośród pozostałych kandydatów, w drodze rekrutacji i podpisać z nim umowę. Bez znaczenia jakie stanowisko obejmował wcześniej i jakie były jego obowiązki służbowe, aby mógł odnaleźć się w nowej rzeczywistości, powinien zostać prawidłowo zapoznany z realiami, które panują w danej firmie.

Mówimy wiedzieć, że wdrożenie pracownika to nie tylko wygospodarowanie mu miejsca pracy i wytłumaczenie obowiązków. Aby pracownik mógł się przystosować do nowych warunków pracy, należy wykonać cały szereg zadań.

Jak przebiega adaptacja nowego pracownika?

Nawet, gdy zatrudnimy osobę która ma wieloletnie doświadczenie na danym stanowisku i jest świetnym specjalistą, zmieniając firmę musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Musi dostosować się do innych procedur, metod pracy, zasad rozliczania z zadań, czy premiowania. Oprócz tego musi nawiązać pozytywne relacje ze współpracownikami i zaprezentować się w odpowiedni sposób.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej adaptacji pracownika, polepszy się jego samopoczucie i szybciej odnajdzie się w wykonywaniu nowych obowiązków. Dzięki temu jego praca będzie bardziej efektywna.

Przeczytaj też: http://www.4samples.pl/czy-pracodawca-moze-odmowic-nam-urlopu/

Co powinno się składać na adaptację pracownika?

Podstawą jest rozmowa, podczas której zostaną omówione kwestie związane z działalnością przedsiębiorstwa. Kolejna ważna rzecz, to spacer po siedzibie firmy. Jeżeli dobrze przeprowadzimy adaptację, nowy pracownik ma szansę związać się z firmą i poczuć, że ma wpływ na to jak funkcjonuje przedsiębiorstwo oraz, że tworzy coś wyjątkowego.

Kolejny istotny etap adaptacji to jasne przedstawienie zakresu obowiązków służbowych. Pracownik musi wiedzieć co do niego należy, żeby mógł to wykonywać jak najlepiej potrafi. Pracownik powinien również poznać swojego przełożonego, móc go o wszystko zapytać i zgłosić problem, jeżeli się jakiś pojawi. Dzięki temu unikniemy niejasności.

Pomoc w nawiązywaniu kontaktów służbowych również jest ważna. Są oczywiście pracownicy, którzy tego nie potrzebują, bo świetnie sobie radzą, ale są i tacy, którzy będą wdzięczni za jej udzielenie. Przedstawienie nowego członka zespołu współpracownikom ułatwi sprawę.

Źródło: https://www.wsb.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here