mecenas oława, kancelaria prawna oława

Każdy przedsiębiorca, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jest zobowiązany do płacenie składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składki te różnią się swoim przeznaczeniem; część z nich nie jest również obowiązkowa. W związku z tym może dojść do takiej sytuacji, gdy przedsiębiorca ulegnie wypadkowi i nie dostanie żadnego odszkodowania z ZUS. Warto zapoznać się dokładnie z tym, jakie składki powinny być płacone i co dzięki nim przysługuje.

Niekiedy w takich sytuacjach dobrze jest udać się po porady do takich miejsc jak kancelaria prawna. Oława i inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy specjalistę od ubezpieczeń i odszkodowań. Warto również rozważyć udanie się do punktów bezpłatnej pomocy prawnej lub poszukać prawnika, który oferuje podstawowe porady prawne pro bono.

Czy składka chorobowa i zdrowotne daje to samo?

Każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązana jest do płacenia określonych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dodatkowo może ona płacić składki na ubezpieczenie chorobowe.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa oraz gwarantuje każdemu samozatrudnionemu opiekę medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej wysokość jest stała, co oznacza, że co miesiąc każdy musi zapłacić za ubezpieczenie tyle samo.

Co daje dokładnie ubezpieczenie chorobowe? Otóż dzięki opłaceniu dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe możliwe jest dostanie zasiłku chorobowego, rehabilitacyjnego, macierzyńskiego, opiekuńczego, czy wyrównawczego. Dzięki ubezpieczeniu chorobowemu przedsiębiorca może uzyskać wsparcie finansowe w momencie, gdy nie będzie mógł pracować. Warto pamiętać, że wysokość wypłacanego świadczenia zależy od wysokości płaconych regularnie składek oraz od przyczyny wystąpienia niezdolności do pracy.

Kiedy przedsiębiorca może uzyskać pomoc od ubezpieczyciela?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Zależy to od tego, czy wypadek, któremu uległ przedsiębiorca, spełnia definicję wypadku przy pracy. Tylko w takim wypadku przedsiębiorca może ubiegać się o jednorazową wypłatę odszkodowania na podstawie ubezpieczenia wypadkowego, które jest obowiązkowe dla wszystkich.

Największym problemem może być udowodnienie, że wypadek spełnia definicję wypadku przy pracy. Niekiedy do pomocy będzie potrzebny dobry prawnik. Oława, Wrocław, czy inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy kancelarię prawną, która pomoże w uzyskaniu odszkodowania z ZUS.

Co jednak w sytuacji, gdy samozatrudniony uległ wypadkowi, które nie spełnia definicji wypadku przy pracy?  Otóż wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca płacił regularnie składkę chorobową. Jedynie w takim wypadku może on uzyskać zasiłek wyrównawczy lub rehabilitacyjny, który wspomógłby je w trudnym czasie dochodzenia do zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here