zatrudnienie obcokrajowca

Czy wiesz, że do Polski w celach zarobkowych przyjechało już prawie 3 miliony Ukraińców? Obywatele Ukrainy stanowią w naszym kraju największą grupę obcokrajowców, jaka jest zatrudniana w polskich przedsiębiorstwach. Wszystko przez uproszczone procedury uzyskiwania przez Ukraińców legalnego pobytu w Polsce oraz podejmowania legalnej pracy. Taka sytuacja trwa już od kilku lat, dzięki czemu widać korzystne zmiany w krajowej gospodarce. Czy cieszą się z tego również polscy pracownicy i polscy pracodawcy? Dowiedz się już teraz.

Polski przedsiębiorca o pracowniku z Ukrainy

Większość właścicieli polskich firm potwierdza, że jest w stanie dać podwyżkę obywatelowi Ukrainy, jeśli ten będzie tylko chciał utrzymywać zatrudnienie i nadal wykonywać powierzone obowiązki zawodowe. Wszystko dlatego, że według Polaków, pracownicy z Ukrainy wykonują swoją pracę solidnie, nie są roszczeniowi i zastępują Polaków, którzy po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej wyjechali z ojczyzny na Zachód w poszukiwaniu lepszej pracy. Ukraińcy pozwalają więc nie tylko na utrzymywanie i optymalne funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw, ale także na ich wzmożony rozwój.

To zresztą dlatego polscy przedsiębiorcy inwestują w pracowników z Ukrainy. Organizują dla nich nie tylko kursy i szkolenia, dzięki którym zdobywają oni konkretne kwalifikacje zawodowe, ale dbają też o ich relacje z pracownikami z Polski. Chcą w ten sposób zapobiec konfliktom czy nieporozumieniom, jakie wynikać mogą chociażby z bariery językowej czy dystansu Polaków do obcokrajowców. Nie ma wątpliwości, że zatrudnienie obcokrajowca opłaca się dzisiaj wszystkim, a Ukraińcy powinni być traktowani w firmie dokładnie tak samo, jak inni pracownicy.

Ciekawostką jest fakt, że już połowa polskich przedsiębiorców organizuje dla zatrudnionego personelu różnego rodzaju spotkaniu integracyjne. Wszystko po to, by poprawić relacje pomiędzy pracownikami. Impreza integracyjna dla pracowników pozwala na lepsze poznanie, nawiązanie kontaktów koleżeńskich, a nawet przyjaźni. To opcja na lepszą komunikację i po prostu polubienie się, co w warunkach tylko służbowych nie jest wcale takie łatwe.

Praca w Polsce według Ukraińców

Sami Ukraińcy pozytywnie wypowiadają się na temat warunków pracy w polskich firmach. Większość z nich nie narzeka na relacje z pracownikami z Polski, chociaż w mediach notorycznie pojawiają się informacje o nadal stosowanej dyskryminacji. Spotkania integracyjne mają temu zapobiegać i doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy.

Ukraińcy chętnie biorą udział w takich spotkaniach, dzięki czemu wykazują większą lojalność względem pracodawcy, ale zwyczajnie poznają Polaków, nasze nawyki i upodobania. Dzięki temu łatwiej im odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, czują się bardziej akceptowani i docenieniu. Nasi rodacy, którzy wyjechali do pracy w Niemczech czy na Wyspy doskonale wiedzą, jak trudne mogą być początki na obczyźnie, warto więc zrobić wszystko, by ten start ułatwić.

Wystarczy wspólne wyjście na koncert, bankiet, obiad w restauracji czy szkolenie z grami plenerowymi w zespole, by polscy pracownicy mogli lepiej poznać Ukraińców, a nasi sąsiedzi ze Wschodu poczuć się o wiele pewniej na naszym terytorium. Efektem będą nie tylko lepsze relacje pomiędzy zatrudnioną kadrą, ale finalnie również większe zyski dla firmy, która takie standardy cyklicznie stosuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here