Nauka języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego jest w Polsce bardzo popularna, gdyż Niemcy są jej najważniejszym sąsiadem, a znajomość ich mowy otwiera przed każdym olbrzymie możliwości. Problematyczne jest jednak dla wielu Polaków przyswojenie niemieckiego słownictwa, które znacznie różni się od tego im znanego. Jak uczyć się niemieckich słówek skutecznie?

Zorganizowana nauka to podstawa

Ucząc się słownictwa, warto sobie przede wszystkim tę naukę zaplanować. Nie powinno uczyć się go w sposób niezorganizowany. Dobrze jest ułożyć sobie pewnego rodzaju kalendarzyk nauki języka niemieckiego, który zorganizuje się w cykle tygodniowe.

Na sam koniec następnego tygodnia powinno zanotować się, z jakich źródeł będzie się danego dnia uczyć słówek i jaka jest mniej-więcej ich ilość. W podobny sposób notuje się w nim też zagadnienia gramatyczne, które planuje się przerobić w najbliższym czasie.

Korzystanie z elektronicznych fiszek

Nauka języka niemieckiego o wiele efektywniejsza jest wtedy, gdy korzysta się z programów działających na zasadzie popularnych fiszek, które od wielu lat są używane przez wiele osób przyswajających obce języki.

Wielką zaletą współczesnych programów do nauki tą metodą jest ich wieloplatformowość, co oznacza możliwość zainstalowania tego samego programu na przykład na komputerze i na smartfonie. Do tego wszystkie pliki i postępy w nauce synchronizować od razu można z chmurą, a więc naukę zaczętą na komputerze można kontynuować, chociażby, na telefonie w tramwaju.

Praktyka poprzez pisanie i konwersacje

Aby przyswoić skutecznie słownictwo, każde słówko i wyrażenie musi być często używane – przynajmnmiej po pierwszym natrafieniu na nie. Warto jest więc jak najbardziej korzystać z możliwości, jakie daje dzisiaj internet. Poprzez liczne aplikacje można prowadzić dziś z Niemcami konwersacje poprzez wiadomości tekstowe, a także na wideoczacie.

Dodatkowo doskonałym pomysłem jest prowadzenie mikrobloga w języku niemieckim i udzielanie się w dyskusjach w mediach społecznościowych. Każdy wpis lub komentarz zawierać może od jednego do kilku zdań, a po nabraniu wprawy w komponowaniu tak krótkich form pisemnych można przejść do kompozycji zdecydowanie dłuższych tekstów.

Podane powyżej strategie nauki języka niemieckiego z pewnością usprawnią proces przyswajania słownictwa i aktywnego posługiwania się nim.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here