Monety kolekcjonerskie z serii Skarby Stanisława Augusta odwzorowują serię medalierską z XVIII wieku, która przedstawiała 23 wizerunki królów Polski.

Gdzie kupić złoto?

Złote monety kolekcjonerskie są wybijane w limitowanym nakładzie przez niemal wszystkie największe mennice na świecie. Limitowany nakład to właśnie element różniący je od monet bulionowych – przez to, że wybijana jest ich określona liczba, najczęściej bardzo szybko znikają z rynku wykupywane przez prywatnych kolekcjonerów lub pasjonatów numizmatyki. Ich wartość określa ograniczona liczba egzemplarzy oraz unikatowa tematyka. Warto podkreślić, że na przestrzeni czasu wartość monet kolekcjonerskich wzrasta, a to oznacza, że może – nawet kilkukrotnie – przekroczyć wartość kruszcu, jaki został użyty do ich wybicia.

Polskie monety kolekcjonerskie emitowane są od roku 1995 przez Narodowy Bank Polski. Wiele z nich jest wzbogacana za pomocą elementów ozdobnych wykonywanych z różnych materiałów, w tym cyrkonii, bursztynu czy szkła. Na niektórych egzemplarzach drukowane są również różnego rodzaju symbole oraz kolorowe ilustracje. Warto dodać, że monety kolekcjonerskie zwykle bite są stemplem lustrzanym i pakowane w plastikowych kapslach.

Dlaczego warto kupować złote monety kolekcjonerskie? To szansa na duży zysk – szczególnie, że z biegiem czasu monety zyskują na wartości. To również piękna pamiątka wykonana przez mistrzów sztuki menniczej.

Skarby Stanisława Augusta

Seria monet kolekcjonerskich Skarby Stanisława Augusta bita jest na zlecenie Narodowego Banku Polskiego od roku 2013. Składa się ze złotych i srebrnych monet 2-uncjowych o nominałach 500 zł i 50 zł.

Opisywana seria została stworzona na wzór serii medalionów Stanisława Augusta Poniatowskiego (sygnowanych przez Jana Filipa Holzhaeussera i Jana Jakuba Reichla), jednak zamiast 23 wizerunków królów Polski posiada 24 monety, na które składają się 23 portrety królów oraz 1 portret samego pomysłodawcy – odtworzony na podstawie medali z epoki. Ciekawostką może być fakt, że 22 wizerunki polskich monarchów z monet pokrywają się z ich wizerunkami znajdującymi się w Zamku Królewskim w Warszawie (Pokój Marmurowy), 23 medalion – przedstawiający Stanisława Leszczyńskiego – został później dołączony do oryginalnej serii.

Inwestycja w monety kolekcjonerskie

Decydując się na zakup złotej monety kolekcjonerskiej, warto pamiętać, żeby wybierać wśród pozycji pochodzących wyłącznie z renomowanych mennic. Trafny wybór może okazać się bowiem dużym sukcesem finansowym. Zamiast więc pytać: gdzie kupić złoto, lepiej zastanowić się: złoto w jakiej postaci wybrać. Pamiętajmy bowiem, że kupowanie monet kolekcjonerskich zawsze niesie za sobą ryzyko, iż zakupiona moneta nie zyska na wartości tyle, ile zapłaciliśmy za „wartość kolekcjonerską”, czyli sumę ponad wartość samego kruszcu.

Autor: https://idfmetale.pl/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here