Fundusze inwestycyjne pozwalają na uzyskanie wysokich zarobków. Jeśli również chcesz zainwestować pieniądze w fundusze, warto wiedzieć, jak wybrać ten najlepszy dla siebie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Na polskim rynku do dyspozycji mamy kilkaset różnych funduszy inwestycyjnych. Inwestują one między innymi w akcje spółek, obligacje skarbowe, kruszce. Warto zatem posiadać podstawową wiedzę dotyczącą tego, jak wyselekcjonować odpowiedni fundusz inwestycyjny.

Fundusze inwestycyjne można podzielić na dwa rodzaje:

  • FIO – czas trwania inwestycji jest nieokreślony
  • FIZ – czas trwania inwestycji jest z góry wskazany

Jeśli będziemy chcieli wybrać najlepsze fundusze inwestycyjne, które będą mogły zapewnić nam długoterminowe zyski, lepiej skupić się na tych pierwszych. Gdy chcemy inwestować krótkoterminowo, wybierzmy FIZ.

Pod kątem ryzyka fundusze inwestycyjne dzielimy na następujące rodzaje:

  • fundusze agresywne – ich zadaniem jest zapewnienie jak najwyższego zysku, ale też są one najbardziej ryzykowne
  • fundusze pasywne – pozwalają na lepsze zabezpieczenie kapitału, ale nie są tak zyskowne
  • fundusze mieszane – są bardziej skomplikowane i zmienne, nieprzewidywalne

Jeśli chcemy wybrać najlepsze fundusze inwestycyjne, powinniśmy zatem zapoznać się bliżej z ich specyfiką i wziąć pod uwagę ryzyko, z jakim wiąże się lokata pieniędzy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że fundusze inwestycyjne to nie to samo co lokaty bankowe, dlatego nawet na funduszu stabilnego wzrostu możemy stracić.

Gdzie skorzystać z funduszy inwestycyjnych?

Osoby zainteresowane funduszami inwestycyjnymi mogą udać się do banku lub mogą skorzystać z usług firm finansowych, które specjalizują się w tej metodzie inwestycyjnej.

Dzisiaj korzystanie z funduszy naprawdę jest bardzo proste, ponieważ możemy robić to także całkowicie przez internet – bez potrzeby wychodzenia z domu. Przy doborze zwrócimy również uwagę na minimalny koszt związany z wejściem do funduszu oraz na koszty związane z taką formą inwestowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here