Wiele z nas ma zapewne często wrażenie, że życie ucieka nam przez palce. Dzień się zaczyna, my prawie nic nie robimy i nagle się kończy, a nam chce się spać, mimo że przed nami ciągle mnóstwo roboty. W efekcie często nie wyrabiamy się z wieloma zadaniami albo robimy je na ostatnią chwilę, zawalając noc i wykonując nasze zadanie niedokładnie. Jakie to niesie ze sobą konsekwencje?

Otóż rośnie w nas frustracja, ponieważ nic nie udaje nam się sensownie zakończyć. W pracy nasi szefowie postrzegają nas jako osoby niezbyt kompetentne takie, którym nie można powierzyć żadnego odpowiedzialnego zadania. W efekcie nie udaje nam się otrzymać żadnego awansu ani podwyżki. Wkrótce odkrywamy, że nie jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, rośnie nasze zdenerwowanie. Wpadamy tym samym w błędne koło. Jak je przerwać?

Krok 1 do perfekcyjnego zorganizowania – lista zadań

Na początek trzeba dokładnie określić, co mamy do zrobienia. Warto wypisać wszystko, nawet najdrobniejsze rzeczy Często bowiem się okazuje, że to właśnie te pozornie najmniej istotne sprawy zajmują nam najwięcej czasu. A zatem uwzględnijmy zakupy, pranie itp.

Krok 2 do dobrego zorganizowania – plan dnia

Następnie warto oszacować, ile czasu każda czynność może nam zająć. Tutaj należy być szczerym wobec samych siebie. Nie piszmy np. że zakupy będą drobne to zajmą nam max. 15 minut. Zawsze lepiej jest przeznaczyć na coś więcej czasu niż w istocie. Następnie należy ułożyć jakiś plan dnia. Tu także należy realnie oszacować, ile zadań jesteśmy w stanie wykonać jednego dnia! Dodatkowo- bądźmy konsekwentni w tym, co założyliśmy.

Krok 3 do idealnego zorganizowania – Pamiętaj o odpoczynku

Aby dzień spędzić efektywnie należy również pamiętać o odpoczynku. Jednak tu istotny jest fakt, że nie do końca odpoczynek polegający na leżeniu w łóżku albo oglądaniu telewizji jest najlepszy. Lepiej spotkać się z przyjaciółmi, wybrać się na trening czy na spacer z dzieckiem. dzięki temu, że wyjdziemy z domu, czy z pracy, odetchniemy chwilę, spojrzymy na wszystko z innej perspektywy. Dodatkowo, kiedy wrócimy, będziemy mieć poczucie, że zostało nam mało czasu. W efekcie ten czas, który nam pozostał spędzimy robiąc to, co rzeczywiście mamy do zrobienia. Podsumowując efektywnie odpoczywając nie tylko zrealizujemy wszystkie nasze zadania, lecz również poprawimy kontakty ze znajomymi i z rodziną oraz zadbamy o zdrowie.

Krok 4 do skrupulatnego zorganizowania – Początek dnia

Warto zadbać o to, żeby zacząć dobrze i wcześnie dzień. Jeśli na przykład mamy wolną sobotę i jednocześnie dużo zaplanowane na nią wymyślmy coś, żeby wstać wcześnie. Musi to być skuteczne tak, abyśmy rzeczywiście się rano zebrali. A zatem ni może to być np. basen cz spacer. Lepiej umówić się na konkretną godzinę z trenerem, instruktorem jazdy itp. Wtedy zaczniemy wcześnie dzień wstaniemy rano i będziemy mieć znacznie więcej czasu na realizację pozostałych zadań.

Krok 5 do najlepszego zorganizowania – Zrezygnuj ze „zjadaczy czasu”

Jeśli chcemy, aby dzień nie przeleciał nam przez palce musimy koniecznie ograniczyć spędzanie czasu na przeglądaniu przeróżnych portali społecznościowych, śmiesznych stron, kotów itp. Te pożeracze czasu niestety są tak skuteczne, że cały dzień możemy spędzić na wykonywaniu całkowicie bezsensownych czynności.

Wykonując powyższe kroki na pewno uda nam się przerwać błędny krąg. W efekcie będziemy bardziej zadowoleni, nasze życie poprawi się na wielu polach, a my szybko zauważymy poprawę nastawienia do nas szefów i współpracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here