Dla wielu osób praca jest nie tylko monotonnym wykonywaniem obowiązków, ale również pasją, możliwością realizacji i ambicją. Każdego dnia czekają na nas nowe wyzwania, z którymi przychodzi nam się zmierzyć, w efekcie czego odczuwamy dużą satysfakcję. W takim przypadku chyba każdy marzy o awansie w pracy – wyższe stanowisko, nowe wyzwania, większa odpowiedzialność i zarobki. Jaką postawę należy zatem przyjąć, aby odnieść sukces zawodowy i wspiąć się na wyższy szczebel?

Bądźmy aktywnymi pracownikami

Jeśli marzy nam się awans, z pewnością musimy na niego zasłużyć. A czy ktoś zauważy nas, gdy będziemy siedzieć cicho w kącie? Musimy zatem brać udział w szkoleniach, czy warsztatach pracowniczych, wykazywać chęć podnoszenia swoich kwalifikacji i nabywania nowych umiejętności. Oczywiście należy wynosić z zajęć jak najwięcej wiedzy, która przyda nam się w późniejszym czasie.

Miejmy też odwagę zadawać pytania – gdy nie potrafimy czegoś zrozumieć czy wykonać, poprośmy o pomoc. W ten sposób pokażemy, że naprawdę zależy nam na uczestnictwie w  tego typu szkoleniach i warto w nas inwestować. Nie chodzi tu tylko o śmiałość na warsztatach, w miejscu pracy również bądźmy otwarci na innych ludzi.

Jeśli mamy z czymś problem lub nurtują nas pewne kwestie, zapytajmy pracodawcę, który z pewnością udzieli nam fachowej odpowiedzi oraz doceni nasze zainteresowanie. Dzięki temu dla nas będzie wszystko jasne i zrozumiałe, a pracodawca zauważy, że warto przyjrzeć nam się z bliska. My sami również w ten sposób o wiele łatwiej osiągniemy zaplanowane cele i marzenia.

Musimy mieć też w sobie nieco pokory, nie jesteśmy osobami, które pozjadały wszystkie rozumy i wiedzą wszystko. Trzeba też umieć przyznać się do błędów i umieć je naprawić, a także prosić o pomoc, kiedy z czymś sobie nie radzimy. Dobry pracownik to taki, który angażuje się w swoją pracę i łatwo można się z nim porozumieć.

Jakie są nasze mocne strony?

Jeśli szykujemy się na awans, musimy liczyć się ze zmianą stanowiska, otoczenia, a niekiedy nawet miejsca pracy. Jest to szereg nowych wyzwań, którym musimy sprostać, dlatego warto zrobić wcześniej kalkulację, w czym czujemy się mocni, a co musimy jeszcze udoskonalić.

Możemy zrobić to w następujący sposób:

  • Weźmy kartkę i długopis, zapiszmy wszystkie swoje umiejętności i zdolności, obok nich napiszmy, do czego mogą nam się przydać na nowym stanowisku i jak możemy je w pełni wykorzystać.
  • Chcąc awansować, dobrze jest upatrzeć sobie pewne stanowisko. Nie warto marzyć o obojętnie jakich zmianach, byle więcej zarabiać. Napiszmy więc miejsca, w których się widzimy i wiemy, że poradzilibyśmy sobie z obowiązkami, a także te, do których kompletnie się nie nadajemy. Jeśli pracodawca będzie z nami rozmawiał o awansie, będziemy mogli mu pewne kwestie zasugerować, co z pewnością również doceni.
  • Połączmy nowe stanowisko z naszymi preferencjami. Jeśli pracujemy w call center, a ktoś nagle awansuje nas na stanowisko kierownicze, z którym wiąże się praca biurowa, może się okazać, że nie koniecznie o to nam chodziło. Jeśli interesuje nas bardziej zarządzanie grupą, wnioskujmy raczej o awans na managera grupy.
  • Ważne są także nasze zainteresowania, zwłaszcza te trwałe. Jeśli od dawna fascynuje nas pewien temat, warto pójść w tym kierunku, jeśli jest to jednak przelotne zainteresowanie, wstrzymajmy się ze snuciem awansu na dane stanowisko.

Obierzmy cel i realizujmy go krok po kroku

Chcąc awansować, musimy mieć jasne wytyczne, pewność siebie i głowę podniesioną do góry. Nikt nie da nam możliwości awansu, gdy będziemy skromni, mało gadatliwi i wstydliwi – nie są to cechy, które kojarzą się z sukcesem.

Pracując na danym stanowisku, musimy mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale powinniśmy być bardziej zaangażowani i dosyć elastyczni. Jeśli otworzymy się na nowe ścieżki i rozwój, będzie nam łatwiej spełnić marzenia i realizować plany zawodowe.

Ważne, żeby w naszej głowie panował też porządek – w przypadku, gdy skupimy się na zbyt wielu rzeczach naraz, możemy mieć problemy organizacyjne. Pracodawca zauważy nasze roztrzepanie i może nie odebrać tego zbyt korzystnie. Dlatego skupmy się na jednej rzeczy i realizujmy ją krok po kroku.

Dla niektórych może być to szkolenie w danej dziedzinie, dla innych nauka nowego języka obcego, ważne, aby wiązało się to z osiągnięciem założonego przez nas celu, który przybliży nas do awansu. Dobrze jest też ustalić sobie pewien okres czasu na osiągnięcie danego celu, na przykład: „ w ciągu miesiąca zdobędę licencję na wózek widłowy”.

Żyjmy w zgodzie z innymi

Zwykle awans należy się osobom, które nie tylko wykazują dużą wiedzę i umiejętności, ale także potrafią współpracować z innymi. Zauważa się to zwłaszcza wtedy, gdy awans wiąże się ze stanowiskiem kierowniczym. Bo co nam po kierowniku, który liczy się tylko z własnym zdaniem, nie daje się wypowiedzieć innym i stale narzuca kolejne obowiązki?

Umiejętność rozmowy, empatia i chęć pomocy innym to cechy, które powinny nami kierować. W dzisiejszych czasach cały czas obracamy się wśród ludzi, warto więc to wykorzystać i stworzyć właściwe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą okazać się bardzo cenne. Warto mieć obok siebie ludzi, którzy będą nas chwalić, polecać i wspierać w rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here