Co to jest spread? Spread walutowy jest różnicą pomiędzy kupnem a sprzedażą danej waluty obowiązującą w danej instytucji prowadzącej handel walutami.

Jeśli chcemy dowiedzieć się dlaczego spread w bankach jest tak wysoki wystarczy zajrzeć na stronę https://spred.pl/poradnik-jak-dziala-spread-i-jak-efektywnie-analizowac-kursy-walut-0, przekonamy się tam, że wysoki spread pomaga bankom dużo zarabiać na przeprowadzanych transakcjach walutowych.

Jak ominąć wysoki spread?

Największą uciążliwością spread walutowy jest dla osób, które zaciągnęły kredyty w obcych walutach, bowiem to od niego właśnie zależy wysokość rat kredytowych. Do niedawna kredytobiorcy o wiele bardziej martwili się spreadem, ponieważ każdą ratę musieli spłacać w złotówkach i dopiero później bank dokonywał przewalutowania kwoty po ustalonym przez siebie, wysokim spreadzie, konsekwencją tego były o wiele wyższe koszty kredytu. Obecnie jednak – po wprowadzeniu ustawy antyspreadowej – banki muszą przyjmować wpłaty we wszystkich walutach, nie tylko w PLN, dzięki temu klienci zyskali możliwość samodzielnej wymiany złotówek na walutę obcą.

Niższe ceny w e-kantorach

Okazuje się, że spread w e-kantorach jest znacznie niższy niż w bankach, przekonać się można o tym odwiedzając chociażby stronę https://kantorlista.pl/artykuly-promocje. Zamieniając pieniądze w takich kantorach i dopiero później wpłacając je (już w walucie, w której został zaciągnięty kredyt) do banku, kredytobiorca może osiągnąć znaczne oszczędności. W bankach spread wynosi nawet 7 – 8%, natomiast w e-kantorach sięga 0,5 – 1,0%.

Promocje w kantorach online

Kantory online poza niższymi kursami walut oferują również różnego rodzaju promocje. Najczęściej są to programy lojalnościowe, często istnieje także możliwość indywidualnej negocjacji kursu. Zdarza się również, że przy pierwszej transakcji dla zachęcenia klienta e-kantor rezygnuje w ogóle ze spreadu. Wszystko to związane jest z dużą konkurencją na runku kantorów online i chęcią zdobycia nowych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here