Wycena udziałów w spółkach

Wycena przedsiębiorstwa to proces, który wciąż nie został prawnie dopracowany. Kodeks spółek zawiera pewne wytyczne, jednak wciąż nie wystarcza to w przypadku wielu procesów transformacyjnych wielu firm.

Wycena przedsiębiorstw

Cel wyceny firmy jest uzależniony od funkcji, jaką ma pełnić. Jedną z podstawowych jest doradcza, argumentacyjna, mediacyjna, informacyjna jak i zabezpieczająca. Istotą funkcji decyzyjnej jest dostarczenie niezbędnych informacji powiązanych z innymi zarządczymi decyzjami. Funkcja argumentacyjna dostarcza informacji o firmie i wartości, które pomogą wzmocnić siłę przetargową w wypadku negocjacji. Funkcja mediacyjna natomiast dostarcza nam takich informacji kapitałowych, które potrzebne są przy transakcjach.

Funkcja informacyjna pozwala wielu właścicielom podejmować ważne decyzje w procesie samego zarządzania spółką. Zabezpieczające funkcje z kolei mają dostarczyć takie informacje, które zabezpieczą nasze przedsiębiorstwo przed negatywnymi skutkami niektórych negocjacji. W zależności od funkcji, jaką wybierzemy musimy ustalić wartość firmy również w wypadku łączenia firmy czy jej sprzedaży.

Wycenianie wartości firmy

Wycena przedsiębiorstwa pozwala również zaspokoić potrzeby właścicieli, którzy zastanawiają się, ile warta jest ich firma. Założeniem wyceny jest przede wszystkim założenie kontynuacji prowadzenia firmy. Oznacza to, że posiadamy zasoby, które pozwalają nam na dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa w przyszłości.

Innym założeniem jest likwidacja naszej firmy w wypadku nieprzymusowej sytuacji. Dzięki wycenie możemy uzyskać największe wpływy np. w wypadku sprzedaży naszej firmy. W wypadku sytuacji przymusowej musimy sprzedać aktywa w krótkim czasie, przez co środki, jakie zdobędziemy ze sprzedaży będą niższe, niż podczas sytuacji nieprzymusowej.

Procesy podczas wyceny

Firma może zostać wyceniona w jednej z kilku kategorii wartości: rynkowa, sprawiedliwa, inwestycyjna i wewnętrzna. Wartość rynkowa to taka, w wypadku której zakłada się coś tylko hipotetycznie. Nikt nie działa tu pod żadnym nakazem. Opiera się na takim założeniu, że obie strony mają odpowiednią wiedzę na temat przedsiębiorstwa.

Wartość sprawiedliwa pozwala oszacować, że przy transakcji biorą udział osoby zainteresowane sprzedawanym towarem, ale pod przymusem. Wartość musi być więc sprawiedliwa przez fakt, że sprzedający nie ma możliwości zatrzymania przedmiotu, który podlega wycenie. Z kolei wartość inwestycyjna to taka, która przy szacowaniu musi zawierać indywidualne oczekiwania wobec towaru.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here