Handel kontraktami CFD

Kontrakty CFD (z angielskiego: contract for difference), jest to rodzaj transakcji nawiązywany między wystawcą kontraktu a inwestorem. Głównym założeniem systemu kontraktu różnicy kursowej, jest wymiana określonych aktywów równa różnicy między ceną otwarcia a zamknięcia pozycji. Nabywca nie jest jednak właścicielem zawartych w umowie akcji, a sam kontrakt jest instrumentem pochodnym, uzależnionym od instrumentu bazowego. W skrócie – jest to transakcja przebiegająca na globalnym rynku finansowym, którą można wykorzystać zarówno w przypadku wzrostu jak i spadku cen.

Co to jest i jak działa CFD?

Warto rozpisać działanie CFD na przykładzie. Przyjmijmy sytuację, w której chcesz nabyć 20,000 akcji konkretnego przedsiębiorstwa, a cena bazowa każdej wynosi 1,20 złotych. W przypadku klasycznej formy inwestycyjnej wymaga to posiadania nakładu finansowego wynoszącego 24,000 złotych, nie wliczając w to, chociażby prowizji dla brokera. Jeśli zdecydowalibyśmy się na taką formę koncentracji kapitału, stajemy się współwłaścicielem spółki i mamy prawo do uczestniczenia w zdarzeniach korporacyjnych i zgromadzeniach akcjonariuszy.

Podstawową różnicą między kontraktem CFD a kupnem akcji na rynku giełdowym jest taka, że nabywca nie staje się faktycznym posiadaczem aktywów, a jedynie spekuluje wartość rosnącą lub malejącą. Osiągnięcie zysku, następuje w przypadku korzystnego ruchu cen, przy czym zarządzać pozycjami możemy za pośrednictwem platformy internetowej, co znacząco skraca czas i koszty inwestycyjne.

Nie są one jednak notowane na giełdach papierów wartościowych, gdyż różnią się specyfikacją od klasycznych instrumentów pochodnych. W celu poszerzenia kompendium wiedzy i zapoznania się z angielską terminologią branżową polecamy skorzystać z encyklopedii finansowej, która przybliży nam również takie zagadnienia jak Forex czy Stocks.

Kontrakty CFD a dźwignia finansowa

Efekt dźwigni finansowej nazywany również „lewarem”, to nic innego jak prowadzenie transakcji z użyciem jedynie części środków własnych. W tym wypadku nasz kapitał, to depozyt zabezpieczający, którego wartość zależna jest od wyboru konkretnej platformy inwestycyjnej. Jeśli zależy Ci na zerowej prowizji i braku opłaty powierniczej, kliknij tutaj w celu zapoznania się z ofertą Saxo Bank.

Wracając do działania instrumentu lewarowanego, to po prostu większa możliwość inwestycyjna, gdyż na przykład dźwignia 4:1, to koszt już nie 24,000, a jedynie 6,000 złotych depozytu zabezpieczającego. Korzystanie z tego mechanizmu zalecamy przede wszystkim doświadczonym inwestorom, z racji możliwości osiągnięcia większej straty w przypadku nieprawidłowego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here