Czy Brexit zmieni sposób prowadzenia firmy LTD w Anglii?

Już nie tyle miesiące, co raczej tygodnie dzielą nas od przełomowych decyzji związanych z ewentualnym Brexitem. Ze względu na fakt, iż jest to w historii UE swoisty precedens, rodzi on szereg obaw zwłaszcza u osób prowadzących biznes na terenie Wielkiej Brytanii.

Brexit i Ltd z punktu widzenia Polaka

Idea Brexitu w zasadzie nie jest nowa. Pomysł ten już od wielu lat rodził się w głowach konserwatywnych polityków pokroju Nigella Farage’a i znalazł swoje urzeczywistnienie w 2017 roku, kiedy to społeczeństwo brytyjskie w głośnym referendum zdecydowało się na wyjście ze Wspólnoty Europejskiej. Sytuacja ta ma olbrzymie znaczenie dla wielu Polaków i to niekoniecznie mieszkających w Anglii. Wielu z nich prowadzi swoje interesy na terenie tego kraju, działając w ramach spółek Limited (Ltd), które ze względu na obowiązujące przepisy, należą do grupy najkorzystniejszych form działalności gospodarczej.

Korzyści te wynikają chociażby z brytyjskiego prawa podatkowego. W jego ramach początkującym przedsiębiorcom przysługuje dodatkowa ochrona podatkowa, w ramach której obowiązujące stawki są znacznie niższe. Co więcej, w porównaniu np. z Polską, osoby prowadzące działalność na terenie Wielkiej Brytanii mogą cieszyć się bardzo wysokim progiem kwoty wolnej od podatku, która wynosi (od kwietnia 2018 roku) aż 11 800 funtów.

Biznes w warunkach Brexitu

Od strony technicznej Brexit nie jest zagrożeniem dla polskich dyrektorów spółek Ltd. Założenie spółki Ltd a w zasadzie przepisy regulujące ten proces mają charakter wewnątrzpaństwowy i nie są definiowane przez prawodawstwo Unii Europejskiej. Inaczej sprawa wygląda z samym prowadzeniem takiej firmy. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może wygenerować dodatkowe koszty współpracy z szeregiem innych podmiotów, działających zarówno na terenie Unii, jak i samej Anglii. Zasadniczo można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

1. Koszty bezpośrednie – są związane z pojawieniem się dodatkowych opłat celnych i regulacji dotyczących obrotu towarów pomiędzy państwami Wspólnoty i państwami które do niej nie należą.

2. Koszty pośrednie – to wszelakie zagrożenia związane ze zmianą sytuacji politycznej i gospodarczej Wielkiej Brytanii. Najistotniejszym z nich jest ryzyko przeniesienia się wielu podmiotów gospodarczych z jej obszaru na teren Unii, co siłą rzeczy utrudniłoby działalność polskiej firmy Ltd.

Jak założyć firmę w Anglii?

Oczywiście pojawienie się powyższych zagrożeń nie jest wcale przesądzone. Brytyjczycy już od kilku miesięcy postulują wprowadzenie nowych regulacji o współpracy z UE (po Brexicie) określonych w tak zwanej Białej Księdze Brexitu. Jeśli zapisy te zostaną zaakceptowane przez obydwie strony, istnieje szansa, że w sytuacji polskich dyrektorów Ltd nic się nie zmieni. Pamiętajmy, że założenie spółki Ltd za pośrednictwem polskich kancelarii wciąż jest najbezpieczniejszą formą zakładania działalności na terenie Wielkiej Brytanii. Jednym z takich podmiotów jest firma semperparatus.pl, oferująca kompleksową pomoc przy zakładaniu firmy a także gwarantująca rzeczową obsługę prawną i księgową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here