ekologia

Kiedy olej spożywczy staje się odpadem?

Wszystkie kuchnie świata znają tłuszcz roślinny i z niego chętnie korzystają. Występuje on najczęściej w postaci olejów. Najpopularniejszymi i najbardziej znanymi są olej rzepakowy, słonecznikowy oraz oliwa z oliwek. Stanowią one bazę sosów na zimno, dodatków do sałatek oraz służą do głębokiego smażenia mięs i wyrobów cukierniczych (pączki i faworki).

Olej jest jednym z podstawowych składników kulinarnych w restauracjach, barach szybkiej obsługi, gastronomii i garmażerii. Po zakończeniu obróbki spożywczej olej staje się odpadem. I wówczas powstaje problem: co z nim dalej zrobić?

Utylizacja oleju, czyli jak olej zyskuje drugie życie

Nie każdy wie, co począć ze zużytym olejem w warunkach domowych np. ze smażenia frytek. Sprawa pierwszorzędna: nie należy pozbywać się go wylewając do zlewu czy toalety. Może to doprowadzić do powstania niebezpiecznych zatorów w kanalizacji. Sposobem na uniknięcie takich problemów przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne jest przelanie zużytego oleju do szczelnych pojemników lub słoików. Następny krok to zaniesienie go do centrum recyklingu lub ośrodka utylizacji odpadów niebezpiecznych, który znajduje się na szczeblu każdej gminy.

W odniesieniu do pozbywania się zużytego oleju gastronomicznego z kuchni restauracji i innych punktów gastronomicznych występuje obowiązek oddawania odpadu do recyklingu.

Najprostszym i beproblemowym sposobem utylizacji olejów jest odbiór przez specjalistyczne firmy. Potrafią one w sposób bezpieczny zagospodarować taki olej. Mowa tu o recyklingu poprzez proces rafinacji i ponowne wprowadzenie do obiegu (np. w postaci biopaliwa).

Dlaczego utylizacja oleju jest tak ważna dla środowiska?

Świadomość ekologiczna i bezpieczne pozbycie się olejów to gwarancja dbania o środowisko naturalne. Recykling to świetny sposób na zmniejszenie wysypisk śmieci, gdzie najczęściej trafia odpadowy olej. Wynika to z ogólnej niewiedzy o segregacji odpadów. Trafin Oil – dostawa i recykling olejów gastronomicznych, zapraszamy zapoznać się z naszą ofertą.

Odstawianie zużytych olejów spożywczych do odpowiednich punktów recyklingu powoduje ich ponowne wykorzystanie. Odzysk przyczynia się do zmniejszenia emisji C02 w porównaniu do wytwarzania wyrobów z naturalnych surowców.

Rafinacja olejów to sposób na ponowne wykorzystanie

Zużyty olej spożywczy, który trafia do zakładu utylizacji jest przetwarzany i filtrowany w celu pozbycia się zanieczyszczeń. Usuwa się także wodę, związki siarki i poddaje filtracji. Cały ten proces składa się na rafinację oleju w wyniku czego powstaje połprodukt przeznaczony do dalszego użytkowania.

Większość olejów spożywczych używanych w gastronomii można poddać recyklingowi. Dzięki tym procesom zwykły olej stanowi ogniwo odnawialne. Z domieszką oleju napędowego znajduje zastosowanie w produkcji biopaliwa. Stanowi też paliwo napędowe stosowane w generatorach prądu z silnikiem diesla.

Rafinowany olej wykorzystuje się w produkcji tworzyw sztucznych oraz eko pokryć dachowych. Używa się go też jako oleju opałowego, stanowi często  domieszkę do olejów mineralnych do kotłów CO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here