Handel kontraktami CFD – co muszę wiedzieć?

0
Handel kontraktami CFD

Kontrakty CFD (z angielskiego: contract for difference), jest to rodzaj transakcji nawiązywany między wystawcą kontraktu a inwestorem. Głównym założeniem systemu kontraktu różnicy kursowej, jest wymiana określonych aktywów równa różnicy między ceną otwarcia a zamknięcia pozycji. Nabywca nie jest jednak właścicielem zawartych w umowie akcji, a sam kontrakt jest instrumentem pochodnym, uzależnionym od instrumentu bazowego. W skrócie – jest to transakcja przebiegająca na globalnym rynku finansowym, którą można wykorzystać zarówno w przypadku wzrostu jak i spadku cen.

Nieruchomości na sprzedaż w Opolu – propozycja dla każdego chcącego zmienić coś w swoim życiu

0
Nieruchomości na sprzedaż Opole

Zakup nieruchomości, niezależnie od tego czy ma to być dom jednorodzinny na przedmieściach czy mieszkanie w centrum miasta stanowi poważną decyzję, która może przysporzyć nie tylko wielu formalności, ale także stresu.

3 proste kroki jak zamknąć działalność gospodarczą

0
zamknięcie działalności

Zamknięcie działalności gospodarczej tak samo jak jej otwarcie, nie jest trudnym procesem. Co innego można powiedzieć już o zyskownym prowadzeniu działalności, ponieważ jest to nie lada wyzwanie. Przed całkowitym zamknięciem firmy na dobre należy jednak dokładnie rozważyć, czy jest to oby na pewno najlepsze rozwiązanie. Do wyboru mamy przecież jeszcze zawieszenie działalności. Po zmianie, która weszła w życie całkiem niedawno możemy zawiesić firmę bezterminowo i wznowić ją w każdym dowolnym momencie. W jaki sposób zamknąć swoją działalność gospodarczą? Sprawdź te 3 proste kroki już teraz!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jak-zamknac-dzialalnosc-gospodarcza-w-3-latwych-krokach/ 

Zamknięcie działalności gospodarczej – co na początek?

Zamknąć swoją działalność możesz za pośrednictwem platformy internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyi w skrócie CEIDG. Jest to ta sama platforma, przez którą możemy otworzyć swoją firmę lub wyszukać tę już istniejącą. Żeby zamknąć swoją firmę musimy skorzystać z formularza CEIDG-1. Dokument musi być złożony w ciągu siedmiu dni od faktycznego zaprzestania sprzedaży, produkcji lub świadczenia usług. Po złożeniu wniosku, system przekieruje informację o Twojej decyzji do innych urzędów, takich jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W momencie, kiedy odprowadzamy podatek za pomocą karty podatkowej, to musimy dodatkowo złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-16Z. Nie jest to jednak koniec obowiązków. Zamknięcie działalności wiąże się również ze sporządzeniem wykazu składników majątku firmy oraz spisu jej na dzień zamknięcia działalności. 

Mamy również opcję zamknięcia działaności po jej wcześniejszym zawieszeniu. Zamiast zakończyć biznes, możesz jedynie zawiesić swoją działalność. Taki trik stosują przedsiębiorcy, którzy działają sezonowo. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w trakcie zawieszenia działalności ją zamknąć. Robimy to wypełniając formularz CEIDG-1, czyli tak samo jak zostało to opisane powyżej. 

3 proste kroki na zamknięcie działalności online

Działalność możemy zamknąć w 3 prostych krokach. Co więcej możemy wykonać to bez wychodzenia z domu. Co należy zrobić? Oto 3 kroki: 

  1. Logujesz się na na platformie online CEIDG,
  2. Wypełniasz wniosek CEIDG-1,
  3. Wysyłasz wniosek jednym kliknięciem.

Zamknięcie dzałalności gospodarczej a ZUS

Po złożeniu formularza CEIDG-1 w którym zamykasz swoją działalność, informacja trafia do innych instytucji. Na takiej liście znajduje się też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS samodzielnie wyrejestruje Twoją firmę.

W jednym wniosku możesz  również wyrejestrować z ubezpieczenia pracowników i zgłoszonych przez siebie członków rodziny. 

O tym warto pamiętać:

  • składki ZUS za dany miesiąc płacisz w miesiącu następnym (do 10 lub 15 dnia następnego miesiąca),
  • ostatnią składkę za ubezpieczenie społeczne zapłacisz już po zamknięciu firmy (w kolejnym miesiącu). Obliczysz ją proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności (np. jeśli wniosek złożono w połowie miesiąca, opłacisz połowę składki),
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacona w pełnej wysokości – nie obliczasz jej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności,
  • ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązywało jeszcze przez 30 dni od momentu zakończenia działalności.

Zobacz też: http://www.4samples.pl/spolka-komandytowa-na-czym-polega-taka-forma-prowadzenia-biznesu/ 

Szybki Internet w firmie

0
internet

Prawie każdy dostawca usług internetowych oferuje kilka różnych planów, z których każdy posiada różne prędkości pobierania i wysyłania. W ciągu ostatnich kilku lat szybkość Internetu w domach mieszkaniowych gwałtownie wzrosła, więc dla wielu osób najwyższej klasy plany internetowe oferują większą prędkość, niż mogliby wykorzystać. Ale jaka jest dla Ciebie dobra prędkość pobierania i wysyłania? Nie chcesz wybierać planu, który jest szybszy niż to, czego potrzebujesz, więc podzielimy szczegóły, abyś mógł wybrać odpowiedni dla siebie plan. Dobra prędkość pobierania dla większości gospodarstw domowych to 10 Mb / s na osobę. Oczywiście, jaka jest dla Ciebie dobra prędkość pobierania, w dużej mierze zależy od tego, co robisz online i ile urządzeń jest w Twojej sieci domowej.

Szkolenia z pierwszej pomocy dla firm – co przedsiębiorcy powinni o nich wiedzieć?

0
Szkolenia z pierwszej pomocy dla firm

To nie tajemnica, że najwięcej wypadków zdarza się w domu i w pracy. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych może kiedyś uratować czyjeś życie. Kluczem do zachowania spokoju jest posiadanie wiedzy na temat przeprowadzania czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Jeśli masz swoją firmę, sprawdź, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników!

Szkolenia z pierwszej pomocy dla firm – rozwiązanie, jakiego potrzebujesz!

Nie wszyscy wiedzą o tym, że w dzisiejszych czasach bez problemu można organizować szkolenia z pierwszej pomocy dla swojej firmy. Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy potrzebna jest w każdym zawodzie. W zakładach produkcyjnych, gdzie często zdarzają się wypadki jest to wręcz wskazane, jednak lokale gastronomiczne, placówki oświaty czy sklepy spożywcze również nie powinny zaniedbywać tej kwestii. Nigdy nie wiadomo, kiedy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia życia, dlatego warto być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Ale czym właściwie szkolenia z pierwszej pomocy dla firm różnią się od klasycznych kursów? Przede wszystkim szkolenia przygotowane specjalnie dla zakładów pracy są krótkie, tak by nie tracić cennego czasu. Bardzo często są przygotowywane specjalnie pod specyfikę pracy w danej branży, co pozwala na sprawdzenie się podczas symulacji. Tak jak klasyczne kursy skupiają się głównie na teorii, tak tutaj pracownicy otrzymują skondensowaną wiedzę i nabywają dużo praktycznych umiejętności.

Kto może pomóc w zorganizowaniu szkolenia z pierwszej pomocy dla firm?

Doskonałym pomysłem na zorganizowanie szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników jest zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się przygotowywaniem tego typu kursów. Ważne, by dysponowała specjalistycznym sprzętem, tak jak jest to w przypadku https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Defibrylator AED i fantomy to absolutna konieczność przy przeprowadzaniu szkolenia. W końcu ważne jest, by personel w praktyce nauczył się wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową i inne czynności, które mogą uratować życie. Firmy, których kursy przygotowane są na bazie wytycznych ERC to najlepszy sposób na profesjonalne zapoznanie pracowników z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Microsoft Office 2019 czy Office 365? Wybierz swój idealny pakiet aplikacji biurowych

0
Microsoft Office

Każdy przeciętny użytkownik komputera zna pakiet programów Microsoft Office. Korzystają z niego zarówno posiadacze sprzętów z system Windows, jak i MacOS, iOS czy Android. Jego liczne funkcjonalności sprawiają, że jest obecnie najpopularniejszym pakietem programów biurowych w Polsce.

  1. Microsoft Office 2019 – najnowsza wersja pakietu biurowego
  2. Microsoft 365 to nowa jakość dla wymagających użytkowników

Microsoft Office jest dostępny w dwóch wersjach – pudełkowej i elektronicznej. W zależności od wybranego pakietu, użytkownicy mogą korzystać z kilku wersji programowych. Różnice widoczne są również przy analizie udzielanych licencji – przedsiębiorcy powinni wybrać pakiet z licencją komercyjną, czyli pozwalającą użytkować pakiet do zadań zawodowych, natomiast pozostali użytkownicy mogą korzystać z licencji do użytku domowego.

Microsoft Office 2019 – najnowsza wersja pakietu biurowego

Microsoft Office 2019 to klasyczna, aktualnie najnowsza wersja pakietu biurowego Office. Użytkownicy mają do wyboru kilka pakietów, z których każdy składa się z innych programów. Podstawowa wersja to Microsoft Office Home&Student, który zawiera dostęp do trzech aplikacji: Word, Excel i PowerPoint. Wersja Home&Business została rozszerzona o dostęp do aplikacji Outlook i jest przeznaczona nie tylko do użytku domowego, ale również komercyjnego. Jeszcze szerszy jest pakiet Professional, który został powiększony o dostęp do aplikacji Access i Publisher. Podobnie jak z opcji Home&Business, mogą z niego korzystać nie tylko użytkownicy prywatni, ale również firmy. Dostępne są również opcje Standard i Professional Plus, które stanowią najbardziej rozbudowane pakiety tej wersji Microsoft Office. Wszystkie pakiety można kupić z odpowiednią dla siebie, bezterminową licencją.

Microsoft 365 to nowa jakość dla wymagających użytkowników

Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom swoich klientów, Microsoft stworzył również wersję Microsoft 365 – pakiet, który można zakupić w miesięcznym lub rocznym abonamencie. Od klasycznej wersji różni się nie tylko dostępem do większej ilości aplikacji, ale również automatycznymi aktualizacjami oraz pakietem usług biznesowych. W jego skład wchodzi m.in. możliwość korzystania z 1 TB przestrzeni dyskowej w usłudze OneDrive, a także opcja instalacji na kilku urządzeniach, niezależnie od tego, jaki posiadają system operacyjny. Minusem tego rozwiązania jest konieczność odnawiania licencji co najmniej raz w roku, jednak niedogodność tę rekompensuje ogromna funkcjonalność.

Odszkodowanie za wypadek przedsiębiorcy — kiedy można je uzyskać?

0
mecenas oława, kancelaria prawna oława

Każdy przedsiębiorca, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jest zobowiązany do płacenie składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składki te różnią się swoim przeznaczeniem; część z nich nie jest również obowiązkowa. W związku z tym może dojść do takiej sytuacji, gdy przedsiębiorca ulegnie wypadkowi i nie dostanie żadnego odszkodowania z ZUS. Warto zapoznać się dokładnie z tym, jakie składki powinny być płacone i co dzięki nim przysługuje.

Niekiedy w takich sytuacjach dobrze jest udać się po porady do takich miejsc jak kancelaria prawna. Oława i inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy specjalistę od ubezpieczeń i odszkodowań. Warto również rozważyć udanie się do punktów bezpłatnej pomocy prawnej lub poszukać prawnika, który oferuje podstawowe porady prawne pro bono.

Czy składka chorobowa i zdrowotne daje to samo?

Każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązana jest do płacenia określonych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dodatkowo może ona płacić składki na ubezpieczenie chorobowe.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa oraz gwarantuje każdemu samozatrudnionemu opiekę medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej wysokość jest stała, co oznacza, że co miesiąc każdy musi zapłacić za ubezpieczenie tyle samo.

Co daje dokładnie ubezpieczenie chorobowe? Otóż dzięki opłaceniu dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe możliwe jest dostanie zasiłku chorobowego, rehabilitacyjnego, macierzyńskiego, opiekuńczego, czy wyrównawczego. Dzięki ubezpieczeniu chorobowemu przedsiębiorca może uzyskać wsparcie finansowe w momencie, gdy nie będzie mógł pracować. Warto pamiętać, że wysokość wypłacanego świadczenia zależy od wysokości płaconych regularnie składek oraz od przyczyny wystąpienia niezdolności do pracy.

Kiedy przedsiębiorca może uzyskać pomoc od ubezpieczyciela?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Zależy to od tego, czy wypadek, któremu uległ przedsiębiorca, spełnia definicję wypadku przy pracy. Tylko w takim wypadku przedsiębiorca może ubiegać się o jednorazową wypłatę odszkodowania na podstawie ubezpieczenia wypadkowego, które jest obowiązkowe dla wszystkich.

Największym problemem może być udowodnienie, że wypadek spełnia definicję wypadku przy pracy. Niekiedy do pomocy będzie potrzebny dobry prawnik. Oława, Wrocław, czy inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy kancelarię prawną, która pomoże w uzyskaniu odszkodowania z ZUS.

Co jednak w sytuacji, gdy samozatrudniony uległ wypadkowi, które nie spełnia definicji wypadku przy pracy?  Otóż wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca płacił regularnie składkę chorobową. Jedynie w takim wypadku może on uzyskać zasiłek wyrównawczy lub rehabilitacyjny, który wspomógłby je w trudnym czasie dochodzenia do zdrowia.

Archiwizacja dokumentów — jak to robić?

0
archiwizacja dokumentów księgowych

W dzisiejszych czasach każda firma powinna odpowiednio zarządzać przepływami informacji. Odpowiednie zarządzanie oraz archiwizacja dokumentów księgowych to klucz do zwiększenia wydajności pracy w przedsiębiorstwie. Uporządkowane dokumenty nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę, ale również często uwydatniają braki w procesach biznesowych.

Utrzymanie porządku w dokumentach nie jest łatwe. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty, przez które trzeba przejść przy archiwizowaniu dokumentów.

Czas przechowywania dokumentów

Na początku należy określić, ile lat przechowywać dany dokument. W zależności od jego przeznaczenia ilość lat jest różna. Po wyznaczonym przez ustawę czasie należy je zniszczyć, ale do tego momentu muszą być one przechowywane w nienaruszonej formie.

Na początku najlepiej wydzielić dokumenty dotyczące obrotu firmy. One muszą być zazwyczaj przechowywane 5 lub 10 lat. Należą do nich dokumenty i dowody księgowe, ewidencje, rejestry, czy dokumenty inwentaryzacyjne. Również wszystkie dokumenty ZUS powstałe po 1 stycznia 2012 roku należy trzymać 5 lat.

Następną kategorią są dokumenty pracownicze. Wszystkie dokumenty pracowników muszą być przechowywane przez cały okres zatrudnienia oraz przez 10 kolejnych lat po rozwiązaniu umowy. Jest to niezwykle długi okres. Dodatkowo należy pamiętać, że dokumenty pracownicze zawierają zazwyczaj dane osobowe lub poufne i z tego powodu powinny być również odpowiednio zabezpieczone.

Sposób archiwizacji dokumentów

Pod dużą rozwagę powinno się wziąć również to, w jaki sposób chcemy archiwizować wybrany typ dokumentów. Zasady archiwizacji dokumentów wskazują, że obecnie można prawie wszystkie dokumenty przechowywać w formie cyfrowej.

Elektroniczne przechowywanie dokumentów może stać się naprawdę wygodnym sposobem na radzenie sobie z niesamowitą ilością papierów. Najlepszym sposobem jest zakupienie do przedsiębiorstwa specjalnego systemu, który klasyfikuje dokumenty w formie elektronicznej lub skany dokumentów papierowych. Dzięki temu dokumenty będzie można z łatwością przypisać do konkretnego procesu, klienta, czy pracownika.

Najprostszą wersją elektronicznej archiwizacji dokumentów jest zwykłe skanowanie papierowych oryginałów oraz przechowywanie cyfrowych form w odpowiednich folderach na dysku lub w chmurze. Dla niektórych małych przedsiębiorstw lub jednoosobowych działalności gospodarczych takie rozwiązanie może być wystarczające. Jednak nie można bagatelizować kwestii bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów. Nie zawsze można to zapewnić przechowując dokumenty takim sposobem.

Ile jest w stanie zarobić botanik? Zarobki botanika

0
ogród

Botanik znany również pod nazwą biologa bardzo często wybierany jest przez osoby, które pasjonują się biologią, a także lubią obcowanie z roślinami. Nie ma się co dziwić. Dzisiaj jednak przyjrzymy się dokładniej ile jesteśmy w stanie zarobić jako osoba na takim stanowisku. W końcu musimy odbierać za swoją pracę wynagrodzenie, które wyznaczymy na jedzenie, mieszkanie czy rachunki, ponieważ samej się nie opłacą. Ile zarabia botanik? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-botanik-biolog/

Skąd bierze się przekonanie, że pracując w takim zawodzie nie zrobimy dużo?

Wszystko to wynika ze złego podejścia. Opieka nad roślinnością nie wydaje się ciężkim zajęciem, ale z drugiej strony studia, pozwolą nam na podjęcie pracy, o która będzie o wiele bardziej opłacalna. Zawód ten wydaje się dosyć prostym zajęciem, który nie wymaga od nas dużo. Nie jest to jednak do końca prawdziwe. Jest to praca powiązana z częstymi wyjazdami w teren, przesiadywaniem w laboratorium, a także sporą ilością pracy papierkowej. Już na etapie edukacji musimy dokonać odpowiedniego wyboru oraz podjąć decyzję dotyczącą swojego zainteresowania. Istnieje wiele opcji, a właściwie wiele różnych kierunków. Do wyboru mamy na przykład mikrobiologię, botanikę, zoologię lub biotechnologię.

Ile jest w stanie zarobić botanik?

Osoba na takim stanowisku jest w stanie zarobić przeciętny stawki. Wszystko zależy jednak od miejsca, w którym jesteśmy zatrudnieni. W większym mieście możemy liczyć na większe zarobki, jednak koszty utrzymania takie jak wynajem mieszkania, ceny w sklepach oraz cała reszta nie należą do najtańszych.

Warto więc wszystko sobie dokładnie rozplanować. Według danych znajdujących się w internecie botanik zarabia średnio 2100 zł netto. Należy jednak pamiętać, że jest to mediana. Osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie zarobią zdecydowanie mniej, niż doświadczeni pracownicy pracujący kilka lat.

Zobacz też: http://www.4samples.pl/pielegniarka-jak-nia-zostac/

Czy opłaca się wprowadzenie systemu archiwizacji dokumentów w firmie?

0
system archiwizacji dokumentów

Od 2 stycznia 2019 przepisy nowelizacji ustawy o rachunkowości wprowadziły ważną modyfikację dotycząca przechowywania dokumentów przez firmy. Od tej daty możliwe jest przechowywanie i archiwizacja dokumentów jedynie w formie elektronicznej. System archiwizacji dokumentów to krok milowy dla wielu firm, jednak wciąż wiele z nich waha się z ich wprowadzeniem.

Różnica pomiędzy tradycyjnym archiwum a archiwum elektronicznym

Na początku warto przedstawić, na czym dokładnie polega różnica pomiędzy tradycyjnym (papierowym) archiwum a archiwum elektronicznym. Archiwa papierowe dokumentów firmowych to zazwyczaj miejsca, do których dostęp mają jedynie wyznaczone osoby. W takich miejscach gromadzą się stosy papierów, które powinny być posegregowane w odpowiedni sposób. Zazwyczaj potrzebna jest jedna oddzielna osoba, która sprawuje nadzór nad odpowiednim prowadzeniem archiwum.

Jeśli chodzi o papierowe archiwa, to ich największymi minusami jest to, że zajmują dużo miejsca (co wiąże się z dodatkowymi kosztami), nie gwarantują odpowiedniego bezpieczeństwa dokumentów (nieuprawnione osoby mogą mieć wgląd w dane, do których nie powinny mieć dostępu) oraz utrudniają wyszukiwanie odpowiednich dokumentów.

Tworzenie dodatkowych miejsc pracy i wynajmowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie dokumentów może generować spore koszty — zwłaszcza jeśli niektóre dokumenty muszą być przechowywane przez ponad 50 lat (akta osobowe niektórych pracowników).

Zalety elektronicznego obiegu dokumentów

Technologia daje możliwość odpowiedniej elektronicznej archiwizacji dokumentów firmowych, czy elektronicznych akt osobowych. Program do archiwizacji elektronicznej dokumentów pozwala na przechowywanie wszystkich potrzebnych informacji w odpowiedni sposób zgodny z wymogami wszelkich regulacji.

Każda ewentualna kontrola z urzędu skarbowego, czy z innej instytucji, na pewno przebiegnie o wiele szybciej, gdyż takie systemy do archiwizacji dokumentów umożliwiają sprawne wyszukiwanie potrzebnych informacji.

Archiwa elektroniczne na pewno wpływają na zmniejszenie kosztów archiwizacji. Nie trzeba wynajmować dodatkowego miejsca, ponieważ wszystkie skany dokumentów trzymane są na szyfrowanych dyskach. Jest to na pewno odpowiednie rozwiązanie dla firm działających na większą skalę i zatrudniające dużą liczbę pracowników.

Przedsiębiorstwa mniejsze mogą nie skorzystać na takim rozwiązaniu finansowo, ale powinny rozważyć korzyści płynące ze zwiększonego bezpieczeństwa dokumentów i łatwiejszego wyszukiwania informacji.

ZOBACZ TEŻ