Odszkodowanie za wypadek przedsiębiorcy — kiedy można je uzyskać?

0
mecenas oława, kancelaria prawna oława

Każdy przedsiębiorca, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jest zobowiązany do płacenie składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Składki te różnią się swoim przeznaczeniem; część z nich nie jest również obowiązkowa. W związku z tym może dojść do takiej sytuacji, gdy przedsiębiorca ulegnie wypadkowi i nie dostanie żadnego odszkodowania z ZUS. Warto zapoznać się dokładnie z tym, jakie składki powinny być płacone i co dzięki nim przysługuje.

Niekiedy w takich sytuacjach dobrze jest udać się po porady do takich miejsc jak kancelaria prawna. Oława i inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy specjalistę od ubezpieczeń i odszkodowań. Warto również rozważyć udanie się do punktów bezpłatnej pomocy prawnej lub poszukać prawnika, który oferuje podstawowe porady prawne pro bono.

Czy składka chorobowa i zdrowotne daje to samo?

Każda osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zobowiązana jest do płacenia określonych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Dodatkowo może ona płacić składki na ubezpieczenie chorobowe.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa oraz gwarantuje każdemu samozatrudnionemu opiekę medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jej wysokość jest stała, co oznacza, że co miesiąc każdy musi zapłacić za ubezpieczenie tyle samo.

Co daje dokładnie ubezpieczenie chorobowe? Otóż dzięki opłaceniu dobrowolnych składek na ubezpieczenie chorobowe możliwe jest dostanie zasiłku chorobowego, rehabilitacyjnego, macierzyńskiego, opiekuńczego, czy wyrównawczego. Dzięki ubezpieczeniu chorobowemu przedsiębiorca może uzyskać wsparcie finansowe w momencie, gdy nie będzie mógł pracować. Warto pamiętać, że wysokość wypłacanego świadczenia zależy od wysokości płaconych regularnie składek oraz od przyczyny wystąpienia niezdolności do pracy.

Kiedy przedsiębiorca może uzyskać pomoc od ubezpieczyciela?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Zależy to od tego, czy wypadek, któremu uległ przedsiębiorca, spełnia definicję wypadku przy pracy. Tylko w takim wypadku przedsiębiorca może ubiegać się o jednorazową wypłatę odszkodowania na podstawie ubezpieczenia wypadkowego, które jest obowiązkowe dla wszystkich.

Największym problemem może być udowodnienie, że wypadek spełnia definicję wypadku przy pracy. Niekiedy do pomocy będzie potrzebny dobry prawnik. Oława, Wrocław, czy inne miasta to miejsca, gdzie na pewno znajdziemy kancelarię prawną, która pomoże w uzyskaniu odszkodowania z ZUS.

Co jednak w sytuacji, gdy samozatrudniony uległ wypadkowi, które nie spełnia definicji wypadku przy pracy?  Otóż wszystko zależy od tego, czy przedsiębiorca płacił regularnie składkę chorobową. Jedynie w takim wypadku może on uzyskać zasiłek wyrównawczy lub rehabilitacyjny, który wspomógłby je w trudnym czasie dochodzenia do zdrowia.

Archiwizacja dokumentów — jak to robić?

0
archiwizacja dokumentów księgowych

W dzisiejszych czasach każda firma powinna odpowiednio zarządzać przepływami informacji. Odpowiednie zarządzanie oraz archiwizacja dokumentów księgowych to klucz do zwiększenia wydajności pracy w przedsiębiorstwie. Uporządkowane dokumenty nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę, ale również często uwydatniają braki w procesach biznesowych.

Utrzymanie porządku w dokumentach nie jest łatwe. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty, przez które trzeba przejść przy archiwizowaniu dokumentów.

Czas przechowywania dokumentów

Na początku należy określić, ile lat przechowywać dany dokument. W zależności od jego przeznaczenia ilość lat jest różna. Po wyznaczonym przez ustawę czasie należy je zniszczyć, ale do tego momentu muszą być one przechowywane w nienaruszonej formie.

Na początku najlepiej wydzielić dokumenty dotyczące obrotu firmy. One muszą być zazwyczaj przechowywane 5 lub 10 lat. Należą do nich dokumenty i dowody księgowe, ewidencje, rejestry, czy dokumenty inwentaryzacyjne. Również wszystkie dokumenty ZUS powstałe po 1 stycznia 2012 roku należy trzymać 5 lat.

Następną kategorią są dokumenty pracownicze. Wszystkie dokumenty pracowników muszą być przechowywane przez cały okres zatrudnienia oraz przez 10 kolejnych lat po rozwiązaniu umowy. Jest to niezwykle długi okres. Dodatkowo należy pamiętać, że dokumenty pracownicze zawierają zazwyczaj dane osobowe lub poufne i z tego powodu powinny być również odpowiednio zabezpieczone.

Sposób archiwizacji dokumentów

Pod dużą rozwagę powinno się wziąć również to, w jaki sposób chcemy archiwizować wybrany typ dokumentów. Zasady archiwizacji dokumentów wskazują, że obecnie można prawie wszystkie dokumenty przechowywać w formie cyfrowej.

Elektroniczne przechowywanie dokumentów może stać się naprawdę wygodnym sposobem na radzenie sobie z niesamowitą ilością papierów. Najlepszym sposobem jest zakupienie do przedsiębiorstwa specjalnego systemu, który klasyfikuje dokumenty w formie elektronicznej lub skany dokumentów papierowych. Dzięki temu dokumenty będzie można z łatwością przypisać do konkretnego procesu, klienta, czy pracownika.

Najprostszą wersją elektronicznej archiwizacji dokumentów jest zwykłe skanowanie papierowych oryginałów oraz przechowywanie cyfrowych form w odpowiednich folderach na dysku lub w chmurze. Dla niektórych małych przedsiębiorstw lub jednoosobowych działalności gospodarczych takie rozwiązanie może być wystarczające. Jednak nie można bagatelizować kwestii bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów. Nie zawsze można to zapewnić przechowując dokumenty takim sposobem.

Ile jest w stanie zarobić botanik? Zarobki botanika

0
ogród

Botanik znany również pod nazwą biologa bardzo często wybierany jest przez osoby, które pasjonują się biologią, a także lubią obcowanie z roślinami. Nie ma się co dziwić. Dzisiaj jednak przyjrzymy się dokładniej ile jesteśmy w stanie zarobić jako osoba na takim stanowisku. W końcu musimy odbierać za swoją pracę wynagrodzenie, które wyznaczymy na jedzenie, mieszkanie czy rachunki, ponieważ samej się nie opłacą. Ile zarabia botanik? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-botanik-biolog/

Skąd bierze się przekonanie, że pracując w takim zawodzie nie zrobimy dużo?

Wszystko to wynika ze złego podejścia. Opieka nad roślinnością nie wydaje się ciężkim zajęciem, ale z drugiej strony studia, pozwolą nam na podjęcie pracy, o która będzie o wiele bardziej opłacalna. Zawód ten wydaje się dosyć prostym zajęciem, który nie wymaga od nas dużo. Nie jest to jednak do końca prawdziwe. Jest to praca powiązana z częstymi wyjazdami w teren, przesiadywaniem w laboratorium, a także sporą ilością pracy papierkowej. Już na etapie edukacji musimy dokonać odpowiedniego wyboru oraz podjąć decyzję dotyczącą swojego zainteresowania. Istnieje wiele opcji, a właściwie wiele różnych kierunków. Do wyboru mamy na przykład mikrobiologię, botanikę, zoologię lub biotechnologię.

Ile jest w stanie zarobić botanik?

Osoba na takim stanowisku jest w stanie zarobić przeciętny stawki. Wszystko zależy jednak od miejsca, w którym jesteśmy zatrudnieni. W większym mieście możemy liczyć na większe zarobki, jednak koszty utrzymania takie jak wynajem mieszkania, ceny w sklepach oraz cała reszta nie należą do najtańszych.

Warto więc wszystko sobie dokładnie rozplanować. Według danych znajdujących się w internecie botanik zarabia średnio 2100 zł netto. Należy jednak pamiętać, że jest to mediana. Osoby, które dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie zarobią zdecydowanie mniej, niż doświadczeni pracownicy pracujący kilka lat.

Zobacz też: http://www.4samples.pl/pielegniarka-jak-nia-zostac/

Czy opłaca się wprowadzenie systemu archiwizacji dokumentów w firmie?

0
system archiwizacji dokumentów

Od 2 stycznia 2019 przepisy nowelizacji ustawy o rachunkowości wprowadziły ważną modyfikację dotycząca przechowywania dokumentów przez firmy. Od tej daty możliwe jest przechowywanie i archiwizacja dokumentów jedynie w formie elektronicznej. System archiwizacji dokumentów to krok milowy dla wielu firm, jednak wciąż wiele z nich waha się z ich wprowadzeniem.

Różnica pomiędzy tradycyjnym archiwum a archiwum elektronicznym

Na początku warto przedstawić, na czym dokładnie polega różnica pomiędzy tradycyjnym (papierowym) archiwum a archiwum elektronicznym. Archiwa papierowe dokumentów firmowych to zazwyczaj miejsca, do których dostęp mają jedynie wyznaczone osoby. W takich miejscach gromadzą się stosy papierów, które powinny być posegregowane w odpowiedni sposób. Zazwyczaj potrzebna jest jedna oddzielna osoba, która sprawuje nadzór nad odpowiednim prowadzeniem archiwum.

Jeśli chodzi o papierowe archiwa, to ich największymi minusami jest to, że zajmują dużo miejsca (co wiąże się z dodatkowymi kosztami), nie gwarantują odpowiedniego bezpieczeństwa dokumentów (nieuprawnione osoby mogą mieć wgląd w dane, do których nie powinny mieć dostępu) oraz utrudniają wyszukiwanie odpowiednich dokumentów.

Tworzenie dodatkowych miejsc pracy i wynajmowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie dokumentów może generować spore koszty — zwłaszcza jeśli niektóre dokumenty muszą być przechowywane przez ponad 50 lat (akta osobowe niektórych pracowników).

Zalety elektronicznego obiegu dokumentów

Technologia daje możliwość odpowiedniej elektronicznej archiwizacji dokumentów firmowych, czy elektronicznych akt osobowych. Program do archiwizacji elektronicznej dokumentów pozwala na przechowywanie wszystkich potrzebnych informacji w odpowiedni sposób zgodny z wymogami wszelkich regulacji.

Każda ewentualna kontrola z urzędu skarbowego, czy z innej instytucji, na pewno przebiegnie o wiele szybciej, gdyż takie systemy do archiwizacji dokumentów umożliwiają sprawne wyszukiwanie potrzebnych informacji.

Archiwa elektroniczne na pewno wpływają na zmniejszenie kosztów archiwizacji. Nie trzeba wynajmować dodatkowego miejsca, ponieważ wszystkie skany dokumentów trzymane są na szyfrowanych dyskach. Jest to na pewno odpowiednie rozwiązanie dla firm działających na większą skalę i zatrudniające dużą liczbę pracowników.

Przedsiębiorstwa mniejsze mogą nie skorzystać na takim rozwiązaniu finansowo, ale powinny rozważyć korzyści płynące ze zwiększonego bezpieczeństwa dokumentów i łatwiejszego wyszukiwania informacji.

Jak wybrać meble do gabinetu lekarskiego?

0
Jak wybrać meble do gabinetu lekarskiego

Wyposażenie wnętrza jest bardzo ważną kwestią nie tylko dla kogoś, kto postanowił urządzić swój dom, ale również w klinikach, przychodniach czy prywatnych gabinetach lekarskich. Dlatego, urządzają jeden z nich, warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać najbardziej wytrzymałe i najlepsze jakościowo wyposażenie.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając meble do gabinetów lekarskich albo weterynaryjnych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich trwałość, jakość i możliwość dostosowania do własnych potrzeb. Wybierając meble do miejsca pracy, trzeba sobie uświadomić, że będą one intensywnie użytkowane, a więc muszą być solidne i odporne na uszkodzenia, aby jak najdłużej pozostawały estetyczne i wyglądały, jak nowe.

Meble w klinikach czy gabinetach lekarskich powinny być również łatwe do dezynfekcji oraz czyszczenia. Ze względu na to, gdzie się znajdują, będą im poddawana znacznie częściej, niż w każdym innym miejscu. Dlatego, ze względu na konieczność zachowania najwyższego poziomu higieny, powinny być tak skonstruowane, aby pozwalały na szybkie odkażenie wszystkich powierzchni.

Oczywiście, wyposażenie takie powinno również spełniać swoje podstawowe funkcje, czyli dawać możliwość przechowywania różnego rodzaju sprzętu medycznego, narzędzi, a także leków. Jednocześnie meble muszą gwarantować wygodę i komfort ich użytkowania, w tym umożliwić szybkie przygotowywanie niezbędnych narzędzi czy leków, potrzebnych w danym momencie.

Najsolidniejsze meble do gabinetu

Marka FX Meble posiada w swoim asortymencie wyposażenie, które posiada wszystkie niezbędne cechy wymienione powyżej. Są to solidne konstrukcje, które pozwalają na intensywne użytkowanie, bez obawy o uszkodzenia, dlatego idealnie nadają się do gabinetów, szpitali czy prywatnych klinik. Równie dobrze mogą sprawdzić się w laboratorium bądź gabinecie zabiegowym.

Warto podkreślić, że wykonane są one ze specjalnej, kwasoodpornej blachy, która zapobiega uszkodzeniu powierzchni pod wpływem żrących substancji. Dzięki takiemu materiałowi są także odporne na różnego rodzaju środki dezynfekujące.

Meble te zaprojektowane są w taki sposób, aby przy jak największej wytrzymałości stanowiły eleganckie, choć jednocześnie surowe wyposażenie wnętrza, co jest zaletą w placówkach medycznych. Co więcej, ze względu na fakt, że każda dziedzina medycyny wymagać może nieco odmiennego rodzaju wyposażenia, firma FX Meble daje swoim klientom możliwość złożenia indywidualnego zamówienia. Firma jest gotowa wykonać na zamówienie zmodyfikowane wyposażenie, dostosowane do specjalnych potrzeb klienta.

Jeśli więc zdecydujesz się wyposażyć swoją placówkę medyczną w akcesoria pochodzące od FX Meble, możesz mieć pewność, że jest to inwestycja, której nie będziesz żałował. Dbałość o szczegóły i wysoka jakość, a także materiały z jakich zostały wykonane meble, dają ci gwarancję, że będziesz miał u siebie egzemplarze, które niezawodnie będą służyły ci w czasie wieloletniej pracy.

Praca spawacza – etat czy własna działalność?

0
spawacz

Praca spawacza z pewnością nie należy do prac lekkich. Jest to praca zazwyczaj w trudnych warunkach. Nie zapominajmy o tym, że jest to praca która jest niezwykle ciężka fizycznie. Spawacz pracuje w warsztacie bądź hali, gdzie posiada swoje stanowisko i miejscem do pracy. Jednak może zdarzyć się, że jako spawacz będziemy pracować w kanałach, zbiornikach, a nawet wnętrzach statków. W niektórych przypadkach może być to nawet praca w terenie. W związku z tym zawód ten konieczny jest do przestrzegania zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podejmowanie decyzji z rozwagą. Jak jest natomiast z wymiarem pracy? Lepiej jest pracować jako etatowiec czy założyć własną firmę? Sprawdźmy sami!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/praca-spawacza-etat-czy-wlasna-firma/

Etat czy samozatrudnienie – co wybrać? 

Własna działalność Posiada swoje plusy jak i minusy. Można zarobić o wiele więcej, ponieważ nie pracujemy dla kogoś, tylko jesteśmy szefami i sami dla siebie. Jednak Praca spawacza na etacie nie jest tak dobra finansowo, jak własną działalność. Firma sprawia, że automatycznie zarobki potrafią być 2, a nawet 3 razy większe. Nawet po dokonaniu wszystkich podatków oraz odliczeniu kosztów własnych będzie to spora sumka.

Praca na samozatrudnieniu

Warto jest przejść na samozatrudnienie, będąc osobą wykonująca zawód spawacza. Takiego tytułu będziemy mogli zdecydować się o wysokości składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy zwykłej pracy etatowej, państwowa emerytura nie pozwoli nam na funkcjonowanie w godnych warunkach. Samozatrudnienie daje nam jednak możliwość rozregulowania tego. Jeżeli będziemy pracować w zawodzie, powinniśmy liczyć się z chorobami oraz nieszczęściami, jakie mogą nas spotkać w czasie pracy oraz nastawić. Warto również podlegać dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnemu. 

Samozatrudnienie, a były pracodawca

Wykonując usługi dla byłego pracodawcy oraz wystawianie mu faktury może być znane z kłopotliwe. Jeżeli wystawiamy fakturę swoim byłemu Pracodawcy, nie możemy skorzystać z podatku liniowego. Z niego będziemy mogli skorzystać dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym. Ważne jest to, aby pamiętać o charakterze wykonywanej pracy. Wykonywanie pracy w ramach działalności gospodarczej nie powinno przypominać stosunku pracy. Nasza umowa między byłym pracodawcy powinna posiadać zapisy dotyczące naszej swobody, ale dodatkowo większej odpowiedzialności. W takiej umowie powinna być zawarta klauzula wskazująca na podporządkowanie zleceniodawcy.

Zobacz też: http://www.cegos.pl/jak-wyglada-praca-spawacza/

Dlaczego warto zorganizować konferencję w Warszawie?

0
Dlaczego warto zorganizować konferencję w Warszawie

Warto zdawać sobie sprawę, że organizacja konferencji w Warszawie jest ogromnym wyzwaniem, na które składa się mnóstwo czynników. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku, gdy którykolwiek z nich nie będzie odpowiednio dopilnowany, wspomniane wydarzenie może nie odnieść oczekiwanego sukcesu. Należy zdawać sobie sprawę, że jednym z najbardziej istotnych zadań jest znalezienie właściwego miejsca na omawianą konferencję.

Pomoc prawna

0
Pomoc prawna

Zdarzają się takie sytuacje w naszym życiu, że potrzebujemy pomocy prawnej. Może to dotyczyć zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Jeżeli mamy problem i nie wiemy jak go rozwiązać, to z całą pewnością zaczynamy się zastanawiać gdzie zgłosić się po pomoc prawną. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wiedza dobrego prawnika bądź adwokata może szybko rozwiązać nasze problemy.

Mszyca w sadach

0
sad

Pojawienie się mszycy w sadzie nie jest niczym wyjątkowym, dlatego trzeba będzie uważać. Jeśli w porę zobaczymy mszyce, która oblepia całe liście to wtedy reagujemy.

Własna strona na WordPress

0
Własna strona na Wordpress

Prowadzenie prywatnego bloga jest obecnie bardzo modne. Wiele osób robi to dla zysku, ale dla niektórych to po prostu przyjemność. Nieważne do której grupy się zaliczasz. Każdy może nauczyć się jak samodzielnie zbudować stronę na WordPressie i dzięki temu posiadać profesjonalną witrynę internetową, która może zyskać popularność w sieci.

ZOBACZ TEŻ