zamknięcie działalności

Zamknięcie działalności gospodarczej tak samo jak jej otwarcie, nie jest trudnym procesem. Co innego można powiedzieć już o zyskownym prowadzeniu działalności, ponieważ jest to nie lada wyzwanie. Przed całkowitym zamknięciem firmy na dobre należy jednak dokładnie rozważyć, czy jest to oby na pewno najlepsze rozwiązanie. Do wyboru mamy przecież jeszcze zawieszenie działalności. Po zmianie, która weszła w życie całkiem niedawno możemy zawiesić firmę bezterminowo i wznowić ją w każdym dowolnym momencie. W jaki sposób zamknąć swoją działalność gospodarczą? Sprawdź te 3 proste kroki już teraz!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jak-zamknac-dzialalnosc-gospodarcza-w-3-latwych-krokach/ 

Zamknięcie działalności gospodarczej – co na początek?

Zamknąć swoją działalność możesz za pośrednictwem platformy internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyi w skrócie CEIDG. Jest to ta sama platforma, przez którą możemy otworzyć swoją firmę lub wyszukać tę już istniejącą. Żeby zamknąć swoją firmę musimy skorzystać z formularza CEIDG-1. Dokument musi być złożony w ciągu siedmiu dni od faktycznego zaprzestania sprzedaży, produkcji lub świadczenia usług. Po złożeniu wniosku, system przekieruje informację o Twojej decyzji do innych urzędów, takich jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W momencie, kiedy odprowadzamy podatek za pomocą karty podatkowej, to musimy dodatkowo złożyć do urzędu skarbowego formularz PIT-16Z. Nie jest to jednak koniec obowiązków. Zamknięcie działalności wiąże się również ze sporządzeniem wykazu składników majątku firmy oraz spisu jej na dzień zamknięcia działalności. 

Mamy również opcję zamknięcia działaności po jej wcześniejszym zawieszeniu. Zamiast zakończyć biznes, możesz jedynie zawiesić swoją działalność. Taki trik stosują przedsiębiorcy, którzy działają sezonowo. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w trakcie zawieszenia działalności ją zamknąć. Robimy to wypełniając formularz CEIDG-1, czyli tak samo jak zostało to opisane powyżej. 

3 proste kroki na zamknięcie działalności online

Działalność możemy zamknąć w 3 prostych krokach. Co więcej możemy wykonać to bez wychodzenia z domu. Co należy zrobić? Oto 3 kroki: 

  1. Logujesz się na na platformie online CEIDG,
  2. Wypełniasz wniosek CEIDG-1,
  3. Wysyłasz wniosek jednym kliknięciem.

Zamknięcie dzałalności gospodarczej a ZUS

Po złożeniu formularza CEIDG-1 w którym zamykasz swoją działalność, informacja trafia do innych instytucji. Na takiej liście znajduje się też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS samodzielnie wyrejestruje Twoją firmę.

W jednym wniosku możesz  również wyrejestrować z ubezpieczenia pracowników i zgłoszonych przez siebie członków rodziny. 

O tym warto pamiętać:

  • składki ZUS za dany miesiąc płacisz w miesiącu następnym (do 10 lub 15 dnia następnego miesiąca),
  • ostatnią składkę za ubezpieczenie społeczne zapłacisz już po zamknięciu firmy (w kolejnym miesiącu). Obliczysz ją proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności (np. jeśli wniosek złożono w połowie miesiąca, opłacisz połowę składki),
  • składka na ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacona w pełnej wysokości – nie obliczasz jej proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności,
  • ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązywało jeszcze przez 30 dni od momentu zakończenia działalności.

Zobacz też: http://www.4samples.pl/spolka-komandytowa-na-czym-polega-taka-forma-prowadzenia-biznesu/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here